KYK Yurtları Hakkında Bilgiler

Bu makalemizde KYK yurtları hakkında bilgiler paylaşacağız. KYK yurt ücretleri ne kadar, yurt izin sistemi hakkında detaylar, yemekler ve ücretler nasıl, odalar kaç kişilik gibi tüm sorularınızın cevabı makalemizin alt başlıkları.

Gözlemlerimize dayanarak Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları hakkında özellikle üniversite adayları ve anne babalar oldukça endişeli. Ancak bu endişeler çoğunlukla yersiz. Her yıl yaklaşık 750 bin öğrenci KYK yurtlarında yıllardır barınıyor. Barınma, beslenme, temizlik, ısınma gibi pek çok konu zaman zaman yaşanan aksaklıklara rağmen sürekli olarak sağlanıyor. Bu sayfada merak edilen pek çok konunun da cevabını paylaşmaya çalışacağız.

KYK yurtları temiz mi?

Evet KYK yurtları temizlik için görevlendirilen personeller tarafından hemen her gün temizlenir. Bu konuda zaman zaman gecikmeler aksamalar olsa da tahammül sınırlarını aşacak bir sorun yaşanmaz.

Ayrıca bu konuda öğrencilere de özellikle oda içlerinde sorumluluklar düşmektedir. Yatak, dolap ve masa düzeni ve temizliği öğrencilere aittir. Yastık, yorgan ve çarşaf yurt tarafından size zimmetlenir ve değiştirmek istediğinizde temiz bir takım ile rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Odalar kaç kişilik?

Odalardaki yatak sayısı her yurtta farklıdır. Yaygın olarak 3-4-5 kişilik odalar mevcuttur. Yine kategorisine göre ve aylık ücretinin yüksek olduğu pek çok yurtta odalar 1-2 kişiliktir.

Yurtlar güvenli mi?

Yurtlar güvenlidir. Yurtlara giriş ve çıkışlar parmak izi sistemi ile takip edilir. Ayrıca tüm yurtlarda blokların büyüklüğüne göre değişen sayıda 24 saat özel güvenlik görevlileri görev yapar.

KYK yurt ücretleri ne kadar?

KYK yurtları Odalardaki yatak sayısı, odalardaki olanaklar, büyüklük gibi özellikleri bakımında çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Aylık yurt ücretleri de bu kategorilere göre belirlenir. Aşağıda kategorilerine göre yurt ücretleri ve depozito ücretlerini inceleyebilirsiniz. Aylık ücretlere beslenme, barınma, internet gibi tüm KYK yurt hizmetleri dahildir. Yurda ilk kayıt olduğunuzda sizden ilk ayın ücretini ve depozito ücretini ödemeniz istenir, depozito ücreti yurttan ayrıldığınızda iade edilir. Başvuru ve kayıt süreci ile ilgili aşağıda daha ayrıntılı bilgiler mevcut.

1.Kategori : Aylık 168 TL – Depozito:224 TL
2.Kategori : Aylık 180 TL – Depozito 240 TL
3.Kategori : Aylık 213 TL – Depozito 284 TL
4.Kategori : Aylık 237 TL – Depozito 316 TL
5.Kategori : Aylık 258 TL – Depozito 344 TL
6.Kategori : Aylık 285 TL – Depozito 380 TL
KKTC Yurtları : Aylık 300 TL – Depozito 400 TL

Yemek ücretleri ne kadar?

Yemek ücretleri ilgili yurt idaresince belirlenir ve her yemeğin ücreti farklıdır. Ortalama bir fiyat söylemek gerekirse çorba, pilav ve bir ana yemekten oluşan yemeğin fiyatı ortalama 10-12 lira civarıdır, ancak alınan çeşitlere göre bu fiyat değişkenlik gösterir. Yemek düzeni de porsiyon hesabıdır, öğrenci aldığı porsiyonların ücretini kasada hesaplatır ve beslenme yardımı üzerindeki bir tutar varsa bunu ödeyerek yemeğini alır.

Beslenme yardımı ne kadar?

Beslenme yardımı, öğrencilerin sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için ücretsiz yemek alma limitidir. Sabah kahvaltısı için 4 TL akşam yemeği için 8,5 TL beslenme yardımı vardır, her öğünde öğrencinin aldıkları bu rakamların üzerindeyse farkını öder. Beslenme yardımı KKTC yurtlarında 4,5 TL kahvaltı ve 9 TL akşam yemeği olarak uygulanır. Beslenme yardımının takibi parmak izi sistemi ile yapılır. Beslenme yardımının kullanım saatleri akşam yemekleri için 16:00 ila 23:00 arasında, kahvaltı için hafta içi 6:30 ila 13:00 hafta sonu 6:30 ila 14:00 arasındadır.

Yurt Giriş ve Çıkış Saatleri?

KYK yurt giriş ve çıkış saati sabah 06:30 ila akşam 23:00 arasıdır. Bu saatler arasında (gündüz) giriş çıkış yapmakta serbestsiniz. Ancak bu saatler dışında (gece) izin başlangıç ve bitişi değilse giriş çıkış yapamazsınız.

Yurda geç giriş yapmanız (örneğin 23:15’te) durumunda hakkınızda tutanak tutulur. Bu davranışı tekrarlamanız haline ailenize bilgi verilebilir ve sürekliliği halinde disiplinsiz davranışlarınız sebebiyle yurttan çıkarılabilirsiniz. Yurtlarda bu konuya oldukça önem gösterilir.

Yurttan izin alma hakkı var mı?

Tabiki var ve bu işlemler genciz biz sayfası üzerinden online olarak yapılmakta. Hafta sonu, bayram yada resmi tatil sebebiyle yurttan ayrılmak istediğiniz her gün için online sistemden izin talep etmeniz gerekir. Bu günlerin haricinde gerekçesiz izin alma hakkınız bir yılda toplam 75 gündür. KYK yurt izinleri hakkında daha fazla bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

KYK yurtlarında internet var mı?

Evet yurtlarda ücretsiz ve kablosuz internet var. İsmi KYK Wifi olan bu ağ Türkiye’ nin en büyük kablosuz ağ projesidir. Zaman zaman hız problemi ve bağlantı sorunları yaşansa da tüm yurtlarda ücretsiz internet altyapısı mevcuttur.

Yurtlara başvuru ve kayıt süreci?

KYK yurt başvurusu, her yıl üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra başlar. Yaklaşık 1 haftalık başvuru sürecinin sonunda sonuçlar 1-2 gün içerisinde açıklanır ve yurt kayıtları alınır.

KYK yurt başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır?

KYK yurt başvurusu e-devlet üzerinden yapılır. Turkiye.gov.tr adresinde Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasındaki KYK Yurt Başvuru İşlemleri modülü üzerinden başvuru yapılır. Başvuru adımları oldukça basittir ancak tüm adımları dikkatle okuyup onaylamanızda fayda var.

Yurt kayıtları nasıl yapılır?

Sonuçlar açıklandıktan sonra bir KYK yurduna yerleşen her aday için yurt adı ve adresi sonuç sayfasında görünür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi size çıkan yurda kaydınızın yapılması için ilk yurt ücretini ödemeniz gerekir. Bu ücrete ilk ayın yurt ücreti ve depozito ücreti dahildir ve Ziraat Bankası KYK özel sayfasından (kyk.ziraatbank.com.tr) görüp ödeme yapabilirsiniz.

Ödeme dışında yapmanız gereken son bir işlem daha var, edevlet sistemi üzerinden taahhütname onaylamak. Yine Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasından erişebileceğiniz Yurt Kayıt İşlemleri modülünü kullanarak kayıt işleminizi tamamlamanız gerekir.

KYK yurtları hakkında bir sorum var!

KYK yurtları hakkında merak ettiğiniz ve burada cevabını bulamadığını konuları aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Bilgilerimiz dahilinde, elimizden geldiğince cevaplamak isteriz.

Bunları da beğenebilirsin
20 Yorum
 1. nazlı

  KYK yurdunda kaldığım yatağı nasıl değiştirebilirim? (Aynı oda içerisinde.)

  1. Admin

   İdareye başvurarak…

 2. Damla

  Üniversitenin birinci sınıfında kyk yurdunda kalıyordum.İkinci sınıfa geçerken tekrar başvuru yapmam gerekiyor mu süreç nasıl oluyor

  1. Admin

   Hayır tekrar başvuru yapmayacaksınız, zaten bir yurda kayıtlısınız.

 3. emine

  Yatay geçiş yaptım. Bu süreçte ilk defa kyk başvurusu yapacağım ama henüz kayıt yaptırmadığım için önceki okul bilgileri gözüküyor. ilçeden aynı ile yatay geçiş yaptığım halde başvuru imkanım var mı ve bu dönem yatay geçiş ek kontenjanlar ne zaman yapılacak?

  1. Admin

   Yatay geçiş yapanların başvuruları için daha çok zaman var.

 4. Asdg

  Giriş çıkış satterimizi nerden görebiliyoruz?

 5. Hacer

  Kyk yurdu okul başlamadan 1 gün önce alıyormuş ama ben o gün gelemeyeceğim 1 gün sonra gelebileceğim napmaliyim

  1. Admin

   İlk gün sorun olmaz.

 6. hasret

  pandemi dolayısıyla e devlet üzerinden kyk yurduma eksiksiz bir biçimde kayıt oldum.
  Ek olarak yurda belge götürmeme gerek var mıdır?

  1. Admin

   Hayır yok.

 7. Dilek

  İyi geceler.Ben oda degişikliği yapmak istiyorum,yurdu aradım genciz biz sayfasının talep bölümüne dilekçe yazman gerekiyor dediler.Kaç kez yazdım ama kaydet tuşuna bastığım halde bir dönüt alamıyorum acaba ne yapmam lazım?

  1. Melda

   Oda değişikliği için yurt öneri/şikayet/talep kısmına mı yazmamız gerekiyor yoksa yurt nakil talebi kısmına mı?

  2. Admin

   Evet

  3. Sude

   Sonuç alabildin mi odan değişti mi seninle aynı durumdayim

 8. Selcan

  Başka bir yurda nakil aldırmak için ne yapmam gerekiyor? Online nakil kısmı kapalı sitede.

  1. Admin

   Nakil işlemleri her yıl yurt yerleştirmeleri yapıldıktan sonra başlar.

 9. mina

  yan yurda geçiş yapmak için ne yapmalıyım? internet üzerinden başvuru yapılıyor mu?

  1. Admin

   İnternet üzerinden başvurusu yok, il müdürlüğüne gidip dilekçe vermeniz gerek.

 10. Cansu

  Kalma izni alsam ama sonrasında geç girsem bir sorun olur mu

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.