TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımları

Üniversite sınavında sayısal bölüm tercih edecek adaylar için TYT biyoloji testi oldukça önemlidir. Bu sayfadan TYT biyoloji konularını ve soru dağılımlarını inceleyebilirsiniz.

Biyoloji TYT sınavı içerisinde en sevilen derslerden birisidir. Sınavın son bölümünde Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan bu dersten her sene 6 adet soru gelmektedir. Öğrencilerin 9. ve 10. sınıftayken gördükleri konulardan oluşan bu sorular ortak bir alana ait olmadığı için öğrencilerin sınav sonuçlarını büyük oranda etkilemektedir. Bundan dolayı sınava girmeden önce bazı adaylar geçmiş senelerdeki konuları ve soru dağılımlarını bulmak isterler. Biz de bu nedenle TYT Biyoloji konuları ve TYT Biyoloji soru dağılımı hakkında rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

TYT Biyoloji Konuları

TYT içerisindeki Biyoloji soruları AYT sınavının aksine sistemleri değil daha mikro konuları içermektedir. Bu nedenle zorluk seviyesi oldukça düşüktür. İşte TYT sınavında soru gelme ihtimali yüksek olan Biyoloji konuları;

  • Canlıların Ortak Özellikleri
  • Canlıların Temel Bileşenleri
  • Hücre ve Organelleri
  • Hücre Zarından Madde Geçişi
  • Canlıların Sınıflandırılması
  • Mitoz ve Eşeysiz Üreme
  • Mayoz ve Eşeyli Üreme
  • Kalıtım
  • Ekosistem Ekolojisi
  • Güncel Çevre Sorunları

Bu konular geçmiş senelerde sorulan TYT sınavları baz alınarak yazılmıştır. İlerleyen senelerde yeni bilgilerin eklenmesi nedeniyle bu konularda bir artış olabileceği gibi azalma da olabilir. Bu nedenle adayların sınava girecekleri sene içerisindeki müfredat duyurularını yakından takip etmeleri eğitimcilerce öneriliyor.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

20 soruluk Fen Bilimleri testi içerisinde 6 adet Biyoloji sorusu yer almaktadır. Bu soruların tamamı yukarıda belirtilen konular dahilinde çıkmaktadır. Ancak bazı konulardan hiç soru gelmeyebildiği gibi bazı konulardan birden fazla soru da gelebilmektedir. İşte geçmiş senelere ait TYT Biyoloji soru dağılımı;

SORU DAĞILIMI2021202020192018
Canlıların Ortak Özellikleri1
Canlıların Temel Bileşenleri1111
Hücre ve Organelleri11
Madde Geçişleri1
Canlıların Sınıflandırılması1111
Hücre Bölünmeleri ve Üreme11
Kalıtım221
Ekosistem Ekoloji1111
Bitkiler Biyolojisi1

Biyoloji dersinin TYT sınavında çıkan konuları diğer birçok sayısal derse oranla daha fazla sözel bilgi içermektedir. Bu da sayısal öğrencilerinin dışında birçok öğrencinin bu testi çözebileceği anlamına gelmektedir. Eğitimciler de bu nedenle sayısal dışı bölüm okuyanların mutlaka az bilgi içeren Biyoloji konuları hakkında bilgi sahibi olmasını ve sınav sırasında bu soruları çözmesini önermektedir. Çünkü Biyoloji soruları ile diğer derslerin soruları arasındaki katsayı farkı yok denecek kadar azdır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.