Ana sayfa Taban Puanlar Bölüm DGS Taban Puanları Mimarlık DGS Taban Puanları 2020

Mimarlık DGS Taban Puanları 2020

0

2020 Mimarlık DGS taban puanları ve kontenjanları yayınlandı. Üniversitelere göre Mimarlık bölümü DGS taban puanları ve kontenjanlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Mimarlık bölümü DGS’ de SAY puanı ile öğrenci alıyor. 44 devlet 35 vakıf 8 yurtdışı olmak üzere toplam 87 farklı üniversitede bu bölüm mevcut. Bölümün en yüksek DGS puanı 361,74385 ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi, en düşük taban puan ise 230,63803 puan ile Yeditepe Üniversitesi oldu.

Mimarlık DGS Taban Puanları

PROGRAMTURKNTDÜŞÜKYÜKSEK
Hasan Kalyoncu(BURSLU)1361,74385361,74385
İstanbul Teknik6336,69926345,65047
İstanbul Teknik(İNG)3332,56339335,80583
Orta Doğu Teknik(İNG)5321,61461337,44046
İstanbul Okan(BURSLU)1321,13582321,13582
Nişantaşı Üniversitesi(BURSLU)1320,22068320,22068
Mimar Sinan Güzel Sanatlar7317,98598332,13383
Yıldız Teknik10315,89439326,58621
Yıldız Teknik(İNG)4315,69173328,37058
İstanbul Kültür(BURSLU)1314,53148314,53148
İstanbul Bilgi(İNG) (BURSLU)1313,21574313,21574
Dokuz Eylül Üniversitesi8311,32345335,70680
Fatih Sultan Mehmet Vakıf(BURSLU)1310,77668310,77668
Maltepe Üniversitesi(BURSLU)1310,65441310,65441
Bahçeşehir Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1310,46544310,46544
İstanbul Gedik(BURSLU)1308,64155308,64155
Haliç Üniversitesi(BURSLU)1308,08280308,08280
Yeditepe Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1308,00018308,00018
İstanbul Medipol(BURSLU)1307,01421307,01421
İstanbul Sabahattin Zaim(BURSLU)1306,51589306,51589
İzmir Ekonomi(İNG) (BURSLU)1306,48102306,48102
Eskişehir Teknik9306,28711337,20316
Bursa Uludağ Üniversitesi10306,05490344,16381
İstanbul Ticaret(BURSLU)1305,52220305,52220
İstanbul Arel(BURSLU)1305,40653305,40653
Işık Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1305,26586305,26586
Gebze Teknik Üniversitesi8304,55273322,57839
KTO Karatay Üniversitesi(BURSLU)1304,25380304,25380
Akdeniz Üniversitesi6304,00393329,34487
İstanbul Kültür(İNG) (BURSLU)1303,58741303,58741
Yaşar Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1303,55023303,55023
Gazi Üniversitesi8303,45156330,88717
İstanbul Aydın(BURSLU)1302,36407302,36407
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü(İNG)6301,42469312,58472
Doğuş Üniversitesi(BURSLU)1301,04017301,04017
İstanbul Gelişim(BURSLU)1300,23907300,23907
Sakarya Üniversitesi6299,59148316,04193
Işık Üniversitesi(BURSLU)1299,40753299,40753
İstanbul Medipol(İNG) (BURSLU)1299,28935299,28935
Beykent Üniversitesi(BURSLU)1297,92334297,92334
Van Yüzüncü Yıl5297,55334329,77904
İstanbul Esenyurt(BURSLU)1297,47154297,47154
Beykent Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1296,89718296,89718
Çukurova Üniversitesi8296,59554318,04837
İstanbul Yeni Yüzyıl(BURSLU)1296,59244296,59244
Kocaeli Üniversitesi9296,13355334,76224
Atılım Üniversitesi(BURSLU)1295,83193295,83193
Pamukkale Üniversitesi7295,79329310,86315
Ondokuz Mayıs7295,64684314,36359
Eskişehir Osmangazi6295,05719303,52349
İstanbul Gelişim(İNG) (BURSLU)1294,95662294,95662
İstinye Üniversitesi(BURSLU)1294,47748294,47748
Başkent Üniversitesi(BURSLU)1294,38306294,38306
Karadeniz Teknik7294,05709307,04221
Çankaya Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1293,57648293,57648
Fırat Üniversitesi8293,37946313,32790
İstanbul Okan(İNG) (BURSLU)1293,05426293,05426
Dicle Üniversitesi9292,89715302,79163
Mardin Artuklu4292,76399309,58280
Balıkesir Üniversitesi8292,10320302,10023
Konya Teknik Üniversitesi9291,92293323,83602
Maltepe Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1291,42928291,42928
Süleyman Demirel8291,41587309,42185
Hatay Mustafa Kemal6290,91892317,22556
Altınbaş Üniversitesi(BURSLU)1290,56633290,56633
Mersin Üniversitesi8290,01935310,77444
İstanbul Rumeli(BURSLU)1289,21206289,21206
Erciyes Üniversitesi9289,05492309,08652
Abdullah Gül Üniversitesi(İNG)3289,04537295,99949
Nuh Naci Yazgan(BURSLU)1288,41171288,41171
Trakya Üniversitesi10288,36137311,66517
Necmettin Erbakan8288,34332326,23739
Tekirdağ Namık Kemal6287,68916335,70606
Burdur Mehmet Akif Ersoy6287,58773302,48822
Alanya Hamdullah Emin Paşa(İNG) (BURSLU)1286,99375286,99375
Atatürk Üniversitesi7286,84758303,90254
Düzce Üniversitesi7286,82482316,98873
Toros Üniversitesi(BURSLU)1286,74615286,74615
Bolu Abant İzzet Baysal7285,95752291,02348
Gaziantep Üniversitesi(İNG)6285,65546307,68862
Avrasya Üniversitesi(BURSLU)1285,42041285,42041
Sivas Cumhuriyet6285,09419316,52348
Karabük Üniversitesi7284,97565290,81786
Nişantaşı Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1284,93453284,93453
Kırklareli Üniversitesi7284,48093291,60268
Aksaray Üniversitesi5283,90216298,49896
Niğde Ömer Halisdemir7283,44263312,16393
Haliç Üniversitesi(%75)5283,25659292,86484
Yozgat Bozok Üniversitesi6283,07334286,73587
İstanbul Arel(%50)3282,91935285,01478
Siirt Üniversitesi5281,99276288,98726
Toros Üniversitesi(%50)1281,32249281,32249
Yakın Doğu Üniversitesi(BURSLU)1279,89861279,89861
İstanbul Kültür(%50)4279,22325283,35355
Altınbaş Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1278,90324278,90324
Lefke Avrupa Üniversitesi(BURSLU)2277,44161278,92363
Nişantaşı Üniversitesi(%75)5277,17499283,11351
İstanbul Rumeli(%75)4274,97061278,53445
Haliç Üniversitesi(%50)6274,77592281,53007
Yeditepe Üniversitesi(İNG) (%50)2273,36132278,95744
Doğu Akdeniz Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1272,80927272,80927
Maltepe Üniversitesi(%50)3272,47966279,08630
Girne Amerikan(BURSLU)3271,99942279,78085
İstanbul Medipol(%50)7271,94396282,50779
İstanbul Bilgi(İNG) (%50)3271,12012276,26417
İstinye Üniversitesi(%50)4270,86936280,79360
Girne Üniversitesi(BURSLU)1270,34405270,34405
Beykent Üniversitesi(%50)7270,09803276,71632
Fatih Sultan Mehmet Vakıf(%50)2269,90980286,00603
Doğuş Üniversitesi(%50)5269,87742277,37326
İstanbul Gedik(%50)4269,62242279,93617
Uluslararası Kıbrıs(BURSLU)3269,32837282,24315
Hasan Kalyoncu(ÜCRETLİ)3268,69595275,01499
İstanbul Yeni Yüzyıl(%50)2268,67729269,69948
İstanbul Esenyurt(%50)6268,04125272,02758
Lefke Avrupa Üniversitesi(%75)2267,87651268,52974
Kıbrıs Amerikan(İNG) (BURSLU)1267,14609267,14609
Çankaya Üniversitesi(İNG) (%50)4267,13598275,89331
İstanbul Ticaret(%50)3266,65533274,49683
Girne Amerikan(%75)3266,00678268,76156
Girne Amerikan(İNG) (BURSLU)3264,99139274,71867
Lefke Avrupa Üniversitesi(%50)4262,57760265,07143
Altınbaş Üniversitesi(%50)3261,84773265,72253
Beykent Üniversitesi(İNG) (%50)4261,14248263,41444
Uluslararası Kıbrıs(İNG) (BURSLU)2260,94405273,89538
İstanbul Sabahattin Zaim(%25)5259,61576268,99650
Yaşar Üniversitesi(İNG) (%25)2259,51100301,10933
Işık Üniversitesi(%50)2259,27077261,04751
Yakın Doğu Üniversitesi(İNG) (BURSLU)1258,96309258,96309
Lefke Avrupa Üniversitesi(İNG) (BURSLU)2257,87886268,42242
Yakın Doğu Üniversitesi(%50)8256,97604270,06663
Uluslararası Final(İNG) (BURSLU)1255,98366255,98366
Uluslararası Kıbrıs(%50)3255,62764259,07590
Toros Üniversitesi(ÜCRETLİ)5255,41852274,75475
Avrasya Üniversitesi(ÜCRETLİ)5255,32104269,20902
İstanbul Gelişim(İNG) (%50)6255,24261258,66048
İstanbul Kültür(İNG) (%50)3255,16466271,25346
Nişantaşı Üniversitesi(İNG) (%75)5254,90100264,51276
KTO Karatay Üniversitesi(ÜCRETLİ)7254,03057278,62840
Nuh Naci Yazgan(ÜCRETLİ)5253,90903263,57641
İstanbul Medipol(İNG) (%50)8252,39568277,54758
Maltepe Üniversitesi(İNG) (%50)5252,19238269,51789
İstanbul Ticaret(ÜCRETLİ)4251,25070262,22692
İstanbul Bilgi(İNG) (%25)3250,91793277,00419
Yakın Doğu Üniversitesi(İNG) (%50)4250,37921254,80527
İstanbul Kültür(ÜCRETLİ)4249,46094255,72749
Altınbaş Üniversitesi(İNG) (%50)3249,39632252,05717
Atılım Üniversitesi(ÜCRETLİ)6249,03466281,93948
Çankaya Üniversitesi(İNG) (%25)3248,86659255,37072
Işık Üniversitesi(İNG) (%50)2248,71403250,04688
Işık Üniversitesi(ÜCRETLİ)2248,65748248,94896
Uluslararası Kıbrıs(İNG) (%75)2247,02006247,03332
Girne Amerikan(İNG) (%75)3246,36811250,22987
Uluslararası Kıbrıs(İNG) (%50)3245,88247254,20909
Işık Üniversitesi(İNG) (ÜCRETLİ)2245,68851249,93228
Lefke Avrupa Üniversitesi(İNG) (%75)2244,31126246,73188
Lefke Avrupa Üniversitesi(İNG) (%50)2243,15879246,15507
Girne Amerikan(ÜCRETLİ)3242,67398250,57010
Doğu Akdeniz Üniversitesi(İNG) (ÜCRETLİ)6241,18233262,57086
Kıbrıs Amerikan(İNG) (%75)1240,55268240,55268
Kıbrıs Amerikan(İNG) (ÜCRETLİ)2240,26523257,41808
Yaşar Üniversitesi(İNG) (ÜCRETLİ)5239,62639244,69649
İstanbul Kültür(İNG) (ÜCRETLİ)3239,33302243,57710
Başkent Üniversitesi(ÜCRETLİ)6238,38749252,94988
Uluslararası Final(İNG) (%50)2237,99427239,66417
Girne Amerikan(İNG) (ÜCRETLİ)3237,75635245,82745
Kıbrıs Amerikan(İNG) (%50)1236,62783236,62783
İzmir Ekonomi(İNG) (ÜCRETLİ)6235,58241249,15885
Bahçeşehir Üniversitesi(İNG) (ÜCRETLİ)12230,68834240,78525
Yeditepe Üniversitesi(İNG) (ÜCRETLİ)5230,63803244,04692

DGS ile Mimarlık Tercih Edebilecek Programlar

DGS puanı ile Mimarlık bölümünü tercih edebilecek önlisans mezuniyet programları.

ÖNLİSANSALANGRUP
Bina Koruma ve Yenileme422536
Doğal Taş Dekorasyonu859571
Doğal Yapı Taşları Teknolojisi903771
Eser Koruma9109102
İç Mekan Koruma ve Yenileme4283158
İç Mekan Tasarımı9272158
Mermer Teknolojisi1239227
Mermercilik1240227
Mimari Dekorasyon9097230
Mimari Dekoratif Sanatlar8544230
Mimari Restorasyon8613231
Mimarlık Teknolojisi9328232
Restorasyon1290290
Restorasyon ve Konservasyon1291290

Sayfadaki kısaltmaların anlamları ;
ÜNİ: Üniversite
TÜR: Program Özellikleri (Dil, Burs, Kontenjan Türü, Öğretim Türü)
KNT: Kontenjan Sayısı
DÜŞÜK: En Düşük Puan
YÜKSEK: En Yüksek Puan
N.Ö: Normal Öğretim, İ.Ö: İkinci Öğretim, AÖF: Açıköğretim, U.E: Uzaktan Öğretim
SAY: DGS Sayısal Puanı, EA: DGS Eşit Ağırlık Puanı, SÖZ: DGS Sözel Puanı
ÖNLİSANS: Lisans programını tercih edebilecek önlisans programları
GRUP: Önlisans programının klavuzdaki grup kodu
ALAN: Önlisans programının alan kodu.

Bu sayfadaki program, taban puan ve kontenjan bilgileri bilgilendirme amaçlıdır, tercihlerinizi yaparken DGS klavuzunu dikkate alınız. Eğitim dili ayrıca belirtilmemiş tüm bölümlerin dili Türkçe’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here