Yüksek Lisans İlanları ve Başvuru Tarihleri

2023-2024 yüksek lisans ilanları, başvuru tarihleri ve şartlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Tezli, tezsiz, örgün, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim yüksek lisans başvuruları bu sayfada.

Yüksek Lisans İlanları ve Başvuru Tarihleri 2023/2024

Türkiye’ deki tüm üniversitelerin ve enstitülerin yüksek lisans başvuruları bu sayfada listeleniyor. 2023-2024 öğretim yılı güz dönemi yüksek lisans ilanları, başvuru tarihleri ve şartlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz. Fen, sosyal, sağlık, eğitim bilimleri gibi çeşitli enstitülerin tezli, tezsiz, örgün, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim lisansüstü öğrenci alım duyurularını bu sayfadan takip edebilirsiniz.

2023-2024 öğretim yılı güz dönemi yüksek lisans ilanları yayınlandı ve başvuruları başladı. Bu sayfada tezli-tezsiz, örgün, ücretli veya uzaktan eğitim yapan tüm yüksek lisans ilanlarını bulabilirsiniz. Yayınlanan lisansüstü ilanları ile birlikte 2023/2024 doktora ilanları da yayınlanmış oldu. Doktora ilanları içinde aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

2023 Tezli Yüksek Lisans İlanları

Listeden lisansüstü öğrenci alacak üniversite ve enstitüleri inceleyebilir arzu ettiğiniz lisansüstü programına başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce ilgili programın koşullarını sağladığınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Üniversite isminin altına yüksek lisans başvuru tarihleri ve hemen altında da ilgili enstitülerin ilan sayfalarının linkini bulabilirsiniz.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Yüksek Lisans İlanı

Atatürk Üniversitesi lisansüstü programlarına son başvuru tarihi 25 ağustos 2023. Tezli, tezsiz tüm programlar hakkında bilgi almak için bu sayfadaki detayları inceleyebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci Alım İlanı

Gazi Üniversitesi yüksek lisans ve doktora öğrenci alım ilanı başvuru tarihleri 23 haziran – 13 temmuz 2023. İlanlara gitmek için enstitü isimlerindeki linklere tıklayabilirsiniz.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İlanı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi lisansüstü öğrenci alım ilanlarına son başvuru tarihi 14 temmuz 2023. İlanlara erişmek için enstitü isimlerindeki linklere tıklayabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Ankara Üniversitesi 2023-2024 Güz döneminde lisansüstü programlara son başvuru tarihi 12 temmuz 2023. Başvuru yapmak için buraya tıklayın! Lisansüstü programlar ve başvuru şartlarını incelemek için buraya tıklayın!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yüksek Lisans Başvuruları

Anadolu Üniversitesi lisansüstü programlarına son başvuru tarihi 21 temmuz 2023. Daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için buraya tıklayınız.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci İlanı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi lisansüstü öğrenci alım ilanına başvurular 17 temmuz-20 ağustos 2023 tarihleri arasında enstitülerce belirlenen farklı tarihlerde yapılacak.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Eskişehir Teknik Üniversitesi 2023-24 güz dönemi lisansüstü programlara başvuru tarihleri 12 haziran-14 temmuz 2023. Başvuru takvimi, koşullar ve kontenjanlar için buraya tıklayın.

Bursa Uludağ Üniversitesi Lisansüstü Başvuruları

2023/24 Uludağ Üniversitesi yüksek lisans başvuru tarihleri 17-19 temmuz arasında.

Bursa Teknik Üniversitesi Lisansüstü Başvuruları

Bursa Teknik Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvurularının 24 Temmuz 2023 de başlaması planlanmaktadır. Başvuru koşulları ve kontenjanlar ile ilgili bilgi ilan yayınlandığında eklenecektir.

Sakarya Üniversitesi Lisansüstü Program İlanı

Sakarya Üniversitesi lisansüstü başvuruları 17 ağustosa kadar online yapılacak. Başvuru koşulları ve kontenjanları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Lisansüstü İlanı

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı güz yarıyılında YL, bütünleşik YL, doktora ve bütünleşik doktora programlarına başvuru tarihleri 19 haziran – 21 temmuz 2023 tarihleri arasındadır. İlan ile ilgili detaylara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dokuz Eylül Üniversitesi Lisansüstü İlanları

Dokuz Eylül Üniversitesi lisansüstü öğrenci alım ilanına başvurular 10 haziran-21 temmuz 2023 tarihleri arasında enstitülerce belirlenen farklı tarihlerde yapılacak. Detaylı bilgi ve başvurular için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Lisansüstü Başvuru Takvimi

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi lisansüstü başvuruları 26 haziran – 16 temmuz 2023 tarihleri arasında. Enstitülerin ilanlarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Trabzon Üniversitesi Lisansüstü Başvuruları

2023-2024 güz dönemi Trabzon Üniversitesi lisansüstü program başvuruları 3-17 temmuz 2023 tarihleri arasında online yapılacak. Tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru için buraya tıklayınız.

Konya Selçuk Üniversitesi Lisansüstü İlanları

Selçuk Üniversitesi lisansüstü ilanları yayınlandı. 24-28 temmuz 2023 tarihleri arasında online başvuru yapılacak. Başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Enstitülerin başvuru koşulları ve kontenjanlarına ulaşmak için aşağıdaki listeden bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlanı

Necmettin Erbakan Üniversitesi 2023-2024 güz yarıyılı lisansüstü öğrenci ilanlarına başvuru tarihleri 17-24 temmuz 2023 arasında. Eğitim, fen, sosyal ve sağlık bilimleri enstitülerinin yayınladığı ilanlara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Konya Teknik Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Konya Teknik Üniversitesi tezli ve tezsiz yüksek lisans başvuruları başladı. Lisansüstü eğitim enstitüsünün yayınladığı ilanlara ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Akdeniz Üniversitesi Yüksek Lisans Başvuru Takvimi

Akdeniz Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuru tarihleri 3 temmuz – 14 temmuz 2023 arasında.

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Yükseklisans İlanı

Bahçeşehir Üniversitesi 2023-2024 güz dönemi yükseklisans başvuru tarihleri 1 haziran – 14 temmuz 2023 arasında. Boş kalan kontenjanlar için başvuru süresi 15 temmuz – 5 eylül arasında yürütülecek. Lisansüstü eğitim enstitüsü ilanına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Mimar Sinan Üniversitesi lisansüstü ilanlarına başvuru enstitülerce belirlenen farklı tarihlerde online yapılacak.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlanları

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuruları 1-11 ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

  • Sağlık Bilimleri Enstitüsü için tıklayınız.
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü için tıklayınız.
  • Fen Bilimleri Enstitüsü henüz ilan yayınlamadı.

Yalova Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Yalova Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuruları 24 temmuzda başlayacak. Başvuru süresinde lisansüstü eğitim enstitüsüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim İlanları

Kocaeli Üniversitesi lisansüstü başvuru tarihleri 14 ağustos – 1 eylül 2023 arasında. Duyurulara ulaşmak için aşağıdaki enstitü linklerini kullanabilirsiniz.

Gümüşhane Üniversitesi Lisansüstü Programları İlanı

Gümüşhane Üniversitesi lisansüstü programlara öğrenci başvuruları 17-24 temmuz arasında yapılacak. Lisansüstü eğitim enstitüsü sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sinop Üniversitesi Lisansüstü Program İlanı

Sinop Üniversitesi lisansüstü programlarına son başvuru tarihi 24 temmuz saat 17:00. Duyuruya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Samsun Üniversitesi Lisansüstü İlanı

Samsun Üniversitesi lisansüstü başvuru tarihleri 17-31 temmuz 2023 arasında. İlanı incelemek ve başvuru yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlanı

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuruları 31 temmuz – 11 ağustos arasında yapılacak. Tezli ve tezsiz programlar için yayınlanan başvuru şartları ve takvimi için buraya tıklayın.

Amasya Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci Alım İlanı

Amasya Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuru tarihleri 10 temmuz – 21 temmuz arasında. Enstitü sayfalarından ilgili ilanlara ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci İlanı

Dicle Üniversitesi lisansüstü öğrenci başvuru tarihleri 7-10 ağustos 2023 tarihleri arasında olacak. İlana ulaşmak ve başvuru yapmak için buraya tıklayın.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci İlanı

Afyon Kocatepe Üniversitesi başvuruları 7-18 ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak. Lisansüstü başvuru şartları, kontenjan ve başvuru takvimine ulaşmak için enstitü linklerini kullanabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim/Tezsiz Yüksek Lisans İlanları

Uzaktan eğitim yada örgün eğitim veren tezsiz yüksek lisans ilanlarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvuruları Hakkında Bilgiler

Yüksek lisans başvuruları hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans Nedir, Nasıl Yapılır?

Yüksek lisans, lisans eğitimini tamamlayanlar için, belirli bir alanda daha derinlemesine bilgi ve uzmanlık kazandıran akademik bir derecedir. Lisans eğitimini tamamlayan ve daha ileri düzeyde bilgi, araştırma becerileri ve kariyer fırsatları elde etmek isteyenlerin tercih ettiği bir seçenektir. Lisansüstü programları genellikle tez veya proje tabanlıdır ve öğrencilere ilgi alanlarına odaklanma ve mesleki gelişim sağlama imkanı sunar.

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nedir?

Yüksek lisans için başvuru şartları üniversite, enstitü ve hatta bölüm bazında değişiklik göstermektedir. Bu koşullar ilgili programı hazırlayan akademik kurul tarafından belirlenir. Çoğu tezli program için ALES puanı ve yabancı dil puanı istenmektedir. Ayrıca lisans not ortalamasının yüksek olması da bazı lisansüstü programların başvuru şartları arasında yer alır. Tezsiz programlar için tek koşul genelde lisans mezuniyetidir.

Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürer?

Yüksek lisans genellikle 2 yıl yani 4 dönem sürmektedir. İlk yıl öğretim ile ikinci yıl tez yazımı ile sorumlu olunur. Tezsiz programlarda genellikle son dönem bitirme projesi hazırlanır.

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisansın Farkı Nedir?

Tezli ve tezsiz yüksek lisans arasındaki en önemli fark başvuru şartlarıdır. Tezli yüksek lisans başvuru şartları arasında muhakkak ALES puanı ve çoğunlukla yabancı dil sınavı (YDS/YÖKDİL) puanı istenir. Ancak tezsiz yüksek lisans başvuru şartları arasında genelde sınav puanı aranmaz. Önemli bir fark da mezuniyet sonrası kariyer olanaklarıdır. Tezli yüksek lisans akademik kariyer için gerekli iken, tezsiz yüksek lisans daha çok diğer mesleki kariyer ihtiyaçları için yapılır.


Lisansüstü eğitim ile ilgili olarak sitemizde yer alan ALES puan hesaplama ve ALES çıkmış sorular sayfalarını inceleyebilirsiniz. Sınava hazırlık sürecinde faydalı olacak ALES Matematik konuları ve ALES Türkçe konuları ile ilgili sayfaları da incelemenizi tavsiye ederiz. Sayfada yer almayan ilanları yayınlatmak için aşağıdaki yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.