ALES Puan Hesaplama

Bu sayfadan ALES puan hesaplama robotunu kullanarak 2023 yılı verilerine göre sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı güncel ALES puanınızı hesaplayabilirsiniz. ALES puan hesaplama robotumuz güncel ALES sistemine uygun ve 2018 standart sapması ile hesaplama yapmaktadır.

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ALES puan hesaplama karışık bir işlemdir. Öncelikle her adayın sayısal ve sözel testlerinden net sayıları hesaplanır. Net sayıları hesaplanırken yanlış sayısının 4’te 1’i doğru sayısından çıkarılır. Yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Testler için hesaplanan net sayıları ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülür. Bu standart puanlarda aşağıdaki tabloda gösterilerin katsayılar ile ağırlıklı puanlara dönüştürülür.

ALES Puanı Hesaplanırken Kullanılan Katsayılar

ALES Puanı Hesaplama Katsayıları
ALES Puanı Hesaplama Katsayıları

ALES Puanı Hesaplama Formülü

Ağırlıklandırılmış puanlar hesaplandıktan sonra adayın sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları hesaplanırken aşağıdaki formül kullanılır.

ALES Puanı Hesaplama Formülü
ALES Puanı Hesaplama Formülü

ALES Puan Türleri

ALES puan türleri 3 adettir. Sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı ALES puanı hesaplanırken yukarıda verdiğimiz formül kullanılır.

ALES hakkında daha fazla bilgi için ÖSYM sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Hesaplama aracı ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. YÖKDİL yada YDS puanı hesaplama için linke tıklayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.