Değişen Lise Müfredatı Hakkında Her şey

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı sunumla lise müfredatı ile ilgili değişiklikleri duyurdu. Duyurulan en önemli yenilik ders sayılarının azalması oldu. Yeni müfredata uygun şekilde üniversite sınav sistemi de değişecek.

Bu değişiklikler 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9. sınıfa başlayacak öğrenciler ile yürürlüğe girecek. Bu değişikliklerin tek istisnası bu yıl eylül ayında uygulanacak ve 12. sınıf müfredatından bazı dersler çıkarılacak.

Yeni lise müfredatı temelini aşağıda sıraladığımız fikir ve ihtiyaçlar oluşturuyor;

  • Ders sayılarında azalma
  • Deneyime yönelik eğitim
  • Atölye ve laboratuvar çalışmaları
  • Derslerde disiplinler üstü yaklaşım
  • Alan derslerinde proje ve uygulama çalışmaları

Lise Müfredatı Ders Sayıları

Yeni lise müfredatında sınıflara göre ders sayıları şöyle olacak;
9. Sınıf : 8 Ders
10. Sınıf : 9 Ders
11. Sınıf : 9 Ders
12. Sınıf : 7 Ders

Yeni sistemde temel dersler olan Türkçe – Matematik gibi dersler Akademik Gelişim Programı (AGEP), sanatsal aktiviteler, toplumsal fayda çalışmaları ve fiziksel aktiviteler olarak adlandırılan grup ise Hayal, Etkinlik ve Yaşama (HEY) olarak kodlanmış olacak. 9-10-11. sınıf müfredatlarında haftada 35 saat AGEP dersleri ve 5 saatte HEY grubu uygulamaları olacak. Ders saatleri ile ilgili görseli aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yeni Lise Müfredatı Ders Saatleri
Yeni Lise Müfredatı Ders Saatleri

Lise müfredatı dersleri öğrenciler tarafından seçilecek. Üniversitelerde uygulanan sisteme benzer şekilde ortak dersler dışında seçmeli bir çok ders bulunacak. Seçmeli dersler ile ilgili uzaktan eğitim ve başka okullardan ders alma gibi alternatifler bulunacak. Uzaktan eğitim ile ilgili video ve ders materyali hazırlıkları başlamış durumda.

Yeni Müfredatta Yer Alan Dersler

Seçmeli dersler arasında moda tasarımı, görsel tasarım, kodlama ve Osmanlı Türkçesi gibi dersler var. Aşağıdaki görselden sınıflara göre listelenmiş dersleri üzerine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Yeni Üniversite Sınavı

Üniversite sınav sistemi de yeni müfredata uygun şekilde değiştirilecek. Yapılan çalışma takvimine göre yeni sınav ilk defa 2024 yılında uygulanacak. 2024′ e kadar sınav sistemi ile ilgili bir değişiklik olmayacak.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.