YKS Puan Hesaplama

Bu sayfadan YKS puan hesaplama modülünü kullanarak TYT ve AYT puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. SAY, SÖZ, EA ve DİL puanı ve ayrıca OBP ile AOBP hesaplayarak yerleştirme puanınıza bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

YKS Baraj Puanı Kaçtır?

YKS sonucuna göre önlisans programlarını tercih edecek adaylar için baraj puanı 150, lisans programlarını tercih edecek adaylar için ise 180′ dir.

TYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

TYT puanı hesaplama işlemi gayet basittir. Temel Yeterlilik Testi herhangi bir üniversite programına kayıt olmak isteyen tüm adaylar için ortak ve zorunlu testtir. TYT puanı alanı farketmeksizin her aday için eşit katsayılar ile hesaplanır. TYT puanı hesaplanırken Türkçe ve Matematik netlerinin ağırlığı %33 Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri testlerinin ağırlığı %17 den hesaplanır.

TYT puanınızın hesaplanması için Temel Matematik veya Türkçe testlerinden birinden en az 0,5 net yapmış olmanız gerekir. Matematik ve Türkçe testinden en az 5 ham puan, Sosyal ve Fen testlerindende en az 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları ÖSYM tarafından sağlanacaktır. TYT puanının üzerinde eklenecek olan AOBP puanı ile önlisans ve açıköğretim programlarını tercih edebilirsiniz.

AYT Puanı Nasıl Hesaplanacak?

Alan Yetenek Testi puanı TYT netlerinin %40′ ı ile AYT netlerinin %60′ ı alınarak hesaplanacaktır. AYT puanlarının hesaplanabilmesi için ilgili testlerden en az birinden 0,5 ham puan alınması gerekmektedir. Ağırlıklı puanlar SAY, SÖZ, EA ve DİL puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının %20′ si oranında ham puan alan adayların 180 SAY, SÖZ, EA ve DİL puanı almaları ÖSYM tarafından sağlanacaktır.

AOBP ve OBP Nasıl Hesaplanıyor?

100 üzerinden belirlenen mezuniyet notları 5 ile çarpılarak OBP belirlenmiş olacak. 50′ den düşük olan mezuniyet notları 50 olarak değerlendirilecek ve en üşük OBP 250, en yüksek 500 olarak hesaplanacak. ÖSYM 2018 YKS başvuru klavuzu içerisinde AOBP tanımını hiç kullanmadı ve OBP puanı okul bazında değil Türkiye geneli hesaplanacak. Dolayısı ile AOBP güncel hesaplama sisteminde kullanılmayacak.

Tercihlerde Kullanılacak Yerleştirme Puanları

Yerleştirme puanları, belirlenen test puanlarının üzerine OBP puanı 0,12 katsayı ile çarpılıp eklenecek ve TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL için yerleştirme puanları hesaplanmış olacak.

YKS Puan Hesaplama Hakkında Uyarı

Yüksek Öğretim Kurumları sınavında uygulanan testlerden TYT ve AYT puan hesaplamalarında kullanılan katsayılar yanlış olabilir. Ayrıca ortalama ve standart sapması da belirlenmediği için gerçek sınav sonucundan farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu aşamaya kadar olan hesaplamalar için ÖSYM’ nin 2018 YKS Başvuru Kılavuzu kaynak alınmıştır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.