YDS Puan Hesaplama

Bu sayfadan YDS puan hesaplama robotunu kullanarak YDS, E-YDS ve YÖKDİL puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. YDS puan hesaplama robotu dil sınavları için güncel ve doğru hesaplama yapmaktadır.

YDS – YÖKDİL Puan Hesaplaması

E-YDS, YDS ve YÖKDİL puan hesaplaması aynı yöntemle yapılır. Bu sınavlardaki soru sayıları da eşit olduğu için YDS ve YÖKDİL puan hesaplaması ve sonuçları birebir aynıdır. Bu sebeple bu sınavların ismi bu sayfadaki tüm bilgiler için ortaktır/geçerlidir. Farklı dillerde yapılan sınavlar içinde, YÖKDİL’ de bulunan sosyal, fen ve sağlık gibi alanlar da da bir farklılık yoktur.

YDS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

YDS puan hesaplama oldukça basit bir işlemdir. YDS sonucuna etki eden hiçbir dış etken yada parametre yoktur. Sınava giren diğer adayların net ortalaması yada standart sapması önemsizdir. Doğru sayınız sabit 1.25 katsayısıyla çarpılarak sınav sonucunuz hesaplanmış olur. YÖK ve ÖSYM’ de bu katsayı ile hesaplama yapar. Dolayısıyla, dil sınavındaki emin olduğunuz soru sayısına göre tam dil sınavı puanı hesaplanabilir.

4 Yanlış 1 Doğruyu Götürmüyor mu?

Hayır, YÖKDİL ve YDS’ de 4 yanlış bir doğru cevabınızı götürmez. Dolayısıyla doğru sayısı üzerinden puan hesaplaması yapılır.

Örneğin 75 doğru 5 yanlış cevabı olan bir aday için YDS puan hesabı:

75 x 1,25 = 93,75

 

YDS ve YÖKDİL hakkında daha fazla bilgi almak ve sınav kılavuzlarını incelemek için buradan YÖK ve buradan ÖSYM sınav sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorum
  1. Samet

    YDS ve YÖKDİL de yanlışlar doğruyu götürmüyor mu gerçekten?

    1. Admin

      Hayır götürmüyor, sınav kılavuzlarını inceleyebilirsiniz isterseniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.