Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

2020 E-Devlet üzerinden üniversite kayıtları nasıl yapılır, e-kayıt işlemi nedir gibi soruların cevabı bu içeriğimizde. Üniversite kayıt tarihleri ve kayıtlar için gerekli belgeleri de paylaşacağız.

Üniversitelere e-devlet üzerinden kayıtlar 29 ağustos 2 eylül tarihleri arasında, üniversiteye başvurarak yapılacak kayıtlar 31 ağustos 4 eylül arasındadır. Eğer üniversiteye giderek kayıt yaptıracaksanız, üniversitenin talep ettiği evrakları ve sizin bölümünüzün kayıt gününü öğrenmek için üniversitenizin internet sitesini ziyaret ediniz. Güncel haber veya duyurular kısmında bu bilgiler mevcuttur.

Üniversite kayıtları 2014 yılından itibaren e-devlet sistemi üzerinden yapılmakta ve bu işleme e-kayıt işlemi denmektedir. E-kayıt yapan adayların üniversiteye başvurarak tekrar kayıt yapmalarına gerek kalmaz. Diğer bir değişle e-kayıt resmi üniversite kaydıdır. Bu işlemden sonra, üniversitenin sizden istediği evrakları dersler başladıktan sonra üniversitenin öğrenci işleri bürosuna teslim edersiniz.

E-Kayıt Yapamayacak Üniversite ve Bölümler

Çok az sayıda da olsa, e-kayıt sistemine dahil olmayan üniversiteler mevcut, eğer üniversiteniz sistemde yoksa kayıt tarihleri içerisinde üniversiteye istenen evraklarla birlikte giderek kaydınızı yaptırmanız gerekir. Muhtemelen üniversitenizin internet sayfasında bu konuyla ilgili bir duyuru yayınlanmıştır. Ayrıca e-devlet sistemine girdiğinizde de aşağıdaki gibi bir hata mesajıyla karşılacaksınız. Bu durumda vakit kaybetmeden kayıt için istenen evraklarla birlikte üniversitenize başvurmanız gerekir.

E-Kayıt Kayapamayacak Üniversite ve Bölümler
E-Kayıt Kayapamayacak Üniversite ve Bölümler

Ön koşullu bazı bölümler de e-kayıt yaptıramayacaklar. Sağlık raporu, boy-kilo ölçümü veya adli sicil kaydı gibi ön koşulları bulunan sivil havacılık, hemşirelik gibi bölümler için bu ön koşulları tamamlamak ve üniversiteye başvuru tarihleri içinde başvurmak gerekir.

E-devlet Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır

E-devlet üzerinden üniversite kayıtları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt uygulaması üzerinden yapılacaktır. Bu uygulamayı kullanmak için e-posta adresi ve cep telefon numaranızın onaylı olması gerekiyor. İlk adımda bu bilgilerinizi onaylamanızı isteyen bir ekranla karşılaşırsanız bu işlemi yapınız. E-kayıt işleminin son adımında cep telefonunuza doğrulama kodu gönderilecek, bu adımı yapmayan adayların üniversite kaydı tamamlanmayacak.

E-devlet Bilgi Güncelleme Uyarısı
E-devlet Bilgi Güncelleme Uyarısı

E-Kayıt Sırasında Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Hatalar

E-devlet üzerinden üniversite kayıt aşamasında aşağıdaki muhtemel hatalarla karşılaşmanız ihtimal dahilinde. Bu hatalar ile karşılaşıyorsanız e-devletten üniversite kaydı yapmanız mümkün olmayacak, üniversitenize giderek kayıt olmanız gerekecek.

E-Kayıt Sırasında Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Hatalar
E-Kayıt Sırasında Karşılaşabileceğiniz Muhtemel Hatalar

Üniversite Kayıt Aşamaları

Eğer herhangi bir aşamada hata ile karşılaşmadıysanız aşağıdaki ekran görüntüsündeki sayfa karşınıza gelecektir. Bu sayfada “Devam Et” düğmesine tıklayıp sonraki adıma geçiniz.

E-devlet Üniversite Kayıtları
E-devlet Üniversite Kayıtları

Bu ekranda üniversite ve bölüm bilgilerinizi göreceksiniz. Eğer bilgileriniz doğruysa ve kayıt olmak istiyorsanız kutucuklara “EVET” yazıp en alttaki “Devam Et” düğmesine tıklayın.

Üniversite ve Bölüm Bilgileri Ekranı
Üniversite ve Bölüm Bilgileri Ekranı

Üniversite kayıtlarının son aşamasında SMS Onayı gerekmektedir. Bu ekranı görüyorsanız sistemde kayıtlı cep telefonunuza onay kodu gönderilmiş olacak. Gelen kodu kutucuğa yazarak “Devam Et” düğmesine tıklayın.

E-Kayit SMS Onayı
E-Kayit SMS Onayı

Kod doğruysa e-kayıt belgesi ekrana gelecektir. Bu sayfadan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayıp bu belgeyi indirebilirsiniz.

E-Devlet Üniversite Kayıt Belgesi
E-Devlet Üniversite Kayıt Belgesi

Bu adıma kadar geldiyseniz e-devlet üzerinden üniversite kaydınızı tamamladınız demektir. Kayıt işlemlerinde en geçerli bilgiyi her zaman üniversitenizden temin edebilirsiniz. Kayıt işlemlerinde yaşadığınız sorunlarda üniversite web sitesi üzerinden yada telefon ile arayarak en net ve doğru bilgileri almanızı tavsiye ederiz.

Bu sayfayı paylaşmayı ve Genciz Biz sitemizi ziyaret etmeyi unutmayınız. Yeni eğitim-öğretim hayatınızda başarılar dileriz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.