Bedelli Askerlik Başvuruları Başladı

2018 Bedelli Askerlik başvuruları başladı. Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır, başvuru yapacak adaylara rehberlik edecek bir içerik hazırladık. İçeriğimizde bedelli askerlik başvuru tarihleri, nasıl yapılacağı ücretin hangi bankalara ödeneceği gibi konuları detaylıca anlattık.

2018 Bedelli Askerlik Başvuruları Başladı

3 Ağustos 2018 tarihli 30498 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Askerlik Kanunu ile diğer bazı kanunlarda ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen geçici 55’inci maddede yapılan düzenleme kapsamında uygulanacak olan bedelli askerlik hizmetine ilişkin önemli hususlar aşağıdadır.

Bedelli Askerlik Rehberi Alt Başlıkları 

↓ Bedelli Askerlik Koşulları Nedir?
↓ Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilecek?
↓ Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri
↓ Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
↓ 21 Gün Temel Askerlik Eğitimi Nedir?
↓ 21 Günlük Eğitim Hangi Şehirlerde Yapılacak?
↓ Bedelli Askerlik Celp Dönemleri
↓ Yaş Düzeltmesi Olanlar?
↓ Dövizle Askerlik?

Bedelli Askerlik Koşulları Nedir?

Bedelli askerlik koşulları;

1 ocak 1994 ve öncesinde doğmuş olmak,

15.000 TL ücreti ücreti ödemek,

21 gün temel askerlik eğitimi almaktır.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanabilecek?

1 ocak 1994 günü ve öncesinde doğanlar,

Henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlar,

Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra şahsen yada e-devlet üzerinden başvuru yapanlar,

Daha önce herhangi bir sebeple bedelli yada dövizle askerlik kapsamından çıkarılmamış olanlar,

2018 bedelli askerlik kanunundan yararlanabilecektir.

Bedelli Askerlik Başvuru Tarihleri

Bedelli askerlik kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 süreyle başvuru yapılabilecek. Buna göre bedelli başvurusu başlangıç tarihi 3 Ağustos 2018, bedelli askerlik son başvuru tarihi 3 kasım 2018′ dir.

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusu e-devlet üzerinden yapılacak. E-devlet sisteminde oluşturulan tek adımlı başvuru ekranından oluşturulan belge ile Ziraat yada Halkbank şubelerinden 15.000 TL ücret ödenecek ve en az 3 adet dekont alınacak. Bu dekontlarla birlikte askerlik şubesine gidilecek ve başvuru tamamlanmış olacak.

E-devlet üzerinden bedelli askerlik başvuru ekranına ulaşmak için buraya tıklayın!

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

21 Gün Temel Askerlik Eğitimi Nedir?

Bedelli askerlik kapsamında uygulanacak olan 21 gün temel askerlik eğitimi teorik ve uygulamalı eğitimler içeren ve askerlik hakkında temel bilgiler ve yetenekler kazandırmayı amaçlayan eğitimdir. Acemi birliği eğitimi ile benzer olması planlanmaktadır.

21 günlük eğitimde yat-kalk da dahil yürüyüş ve sporla selamlama eğitimleri, atış da dahil silah eğitimi, rütbeleri tanıma ile milli güvenlik de dahil normal askeri eğitimi programında yer alan teorik dersler verilecek, silah eğitimi, sök-tak ve hedefe atış yaptırılacak.

21 Günlük Eğitim Hangi Şehirlerde Yapılacak?

Eğitimin yapılacağı şehirler başvuru sayısına göre kesinlik kazanacak. Taslak çalışmaya göre, Ankara, Balıkesir, Burdur, İstanbul ve Samsun’da bulunan eğitim merkezi niteliğindeki birliklerin bedelli askerlik yapacaklar için hazırlanacağı ön görülor. Yani bu birliklerde sadece bedelli askerlik yapan askerler bulunacak.

Ancak başvuru sayısı çok olması durumunda ara celp dönemleri planlanacak ve Amasya, Erzincan, İzmir, Konya, Manisa, Sivas ve Tokat’taki eğitim komutanlıklarında, diğer kısa ve uzun dönem askerlik yapanların yanında bedelli askerlik eğitimleri yapılabilecek.

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri

Başvuru süreci 3 kasım da sona erecek. Bu tarihten sonra başvuran adaylar için askere alma planlaması yapılacak ve ilan edilecek. Farklı celp dönemlerinde ve birliklerde askere alma işleminin yapılacağı ön görülüyor. Bir üstteki başlık da celp dönemleri ile ilgili bilgiler içeriyor.

Bedelli Askerlik Başvuru Süreci
Bedelli Askerlik Başvuru Süreci

Yaş Düzeltmesi Olanlar?

Yaş düzeltmesi olanlar için bedelli askerlik uygulaması düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır. Yani düzeltmeden önceki doğum tarihi 01.01.1994 ve öncesi olanlar bedelli askerliğe başvurabilecekler.

Dövizle Askerlik?

Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2.000 euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

2018 bedelli askerlik başvurusu ile ilgili olarak sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Zaman içerisinde yaşanacak gelişmelerle bu içeriği güncellemeye devam edeceğiz.

Güncelleniyor…

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.