2018 YKS Sonuçları Açıklandı

Milyonlarca öğrencinin beklediği 2018 YKS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 2018 yılının TYT ve AYT sınav maratonunu da böylece tamamlanmış oldu. Sınavın sonucunu ÖSYM sonuç sayfasından T.C. kimlik numaranız ve güvenlik numarasını girerek öğrenebilirsiniz.

Sonucunuzu öğrenmek için ÖSYM SONUÇ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bugün sonuçları açıklanan 2018 YKS’ nin TYT oturumuna 2 milyon 322 bin 421 aday başvurmuştu. İkinci oturum olan AYT oturumuna 1 milyon 982 bin 669 ve yabancı dil oturumuna 128 bin 457 kişi başvurmuştu.

YKS Sonuçları Açıklandı

Sonuçların açıklanması ile birlikte öğrenciler hangi üniversiteyi tercih etmek istediğine karar vermeleri gerekmektedir. ÖSYM’nin yayınladığı başvuru tarihlerine göre 7 Ağustos – 14 Ağustos 2018 tarihleri arasında tercih yapılabilecektir. Bu yapılacak olan tercih sayısı geçen senelerde olduğu gibi bu senede 24 adet tercih yapma hakkı olacaktır.

Belirtilen tarihler arasında tercih edilen üniversiteler ve tercih sıraları değiştirilebilir olacaktır. Tercih dönemi tamamlandıktan sonra öğrenciler bu kez de tercihlerin açıklanacağı tarihi beklemeleri gerekecektir. ÖSYM tarafından tercihlerin hangi tarih de açıklanacağına dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

YKS Tercih Süreci

TYT’ den en az 150 puan alan adaylar yerleştirme kılavuzunda yer alan tablo 3’teki önlisans programları arasından tercih yapabilecekler. TY puanlarında SAY, SÖZ ve EA gibi alan dağılımları olmayacak, tüm adaylar için tek bir TYT puanı hesaplandığını olduğunu unutmayınız.

AYT’ den en az 180 puan alan adaylarda tercih kılavuzundaki tablo 4’ te yer alan lisans programlarından SAY, SÖZ, EA ve DİL puanlarına göre tercih yapabilecekler. Lisans programlarını tercih edecek adayların en düşük başarı sırası kriterlerine dikkat etmelerinde de fayda var.

Tüm adaylar için YKS sonuçları hayırlı olsun. Umarız sonuçlar istediğiniz gibi gelmiştir ve bu başarınızı tercih ve yerleştirme süreçlerinde de devam ettirirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.