Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

YKS sonuçları açıklandı, sıra geldi üniversite tercihlerine. İşte size üniversite tercihi yapmadan önce bilmeniz ve karar vermeniz gerekenler listesi. Eğer hayatınızın geri kalan kısmında güzel bir meslek sahibi olmak istiyorsanız üniversite mezunu olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Özellikle günümüzde sadece üniversite okumak da yetmiyor. Üniversitede yandal/çift anadal yaparak alternatifinizi arttırma şansınız olduğu gibi üniversiteden sonra yüksek lisans/doktora gibi programları bitirerek iş bulma imkanınızı daha da arttırabilirsiniz ya da direk bir iş aramaya başlayabilirsiniz, karar size kalmış.

Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Üniversite sınavına girdikten sonra alacağınız her karar, atacağınız her adım geleceğinizde büyük bir rol oynayabilir. Bunlardan biri de; üniversite tercihinizi neye göre yapacağınız olacaktır. Birçok adayın da en çok zorlandığı noktalardan biri bu adımdır. Çevrenizdekilerin fikirleri, sizin istekleriniz, üniversite hakkında yorumlar derken iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Üniversite tercihi yapmadan önce bilmeniz gereken bu bilgiler işinizi çok daha kolaylaştıracak.

Bir Bilene Sorun

Aklınızda bulunan bölümlerle ilgili bilgileri rehber hocanıza danışabilirsiniz. Rehberlik bölümü öğretmenleri her yıl onlarca öğrencinin tercihlerine yardımcı olurlar ve üniversitelerdeki çoğu bölüm hakkında bilgileri vardır. Seçmek istediğiniz bölümle alakalı birçok bilgiyi rehber hocanızdan öğrenebilirsiniz.

İş Bulma Olasılığınızı Arttırın

“Seçmek istediğiniz bölümlerin mezunlarının kaçı iş buluyor?”, “Seçmek istediğiniz bölümlerden hangisinde atanan kişi sayısı daha fazla?”
Bu gibi sorulara cevap bulmanız işinizi çok daha kolay hale getirecektir. Sonuçta ataması olmayan bir meslek seçmek istemezsiniz değil mi? İnternette biraz dolaşarak aklınızdaki bölümlerden mezun olan kişiler hemen iş bulabiliyor mu ya da geçen sene KPSS’de bu bölümlerden kaç kişi atandı gibi soruların hepsine cevap bulabilirsiniz. Böylelikle mezun olduktan sonra da düşünmenize gerek kalmayacak ve bir an önce meslek hayatına atılabileceksiniz.

Üniversitenin Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi Edinin

Tabiki üniversite seçimi sadece bölümle bitmiyor sonuçta en az 2 sene üniversitenin bulunduğu şehirde yaşayacaksınız, kim bilir belki de bu şehre yerleşmeye karar vereceksiniz. Üniversitenizin eğitiminin iyi olması kadar bulunduğu şehrin de sosyal aktiviteler açısından zengin olması önemli. Üniversite yıllarınız gençliğinizin en güzel zamanlarına denk geliyor, bu yıllarınızı Bayburt’ta geçirmeniz biraz can sıkıcı olabilir. Bu yüzden tercih yapmadan önce mümkünse bir üniversitenin bulunduğu şehre gidip gezin. Yoksa o şehirde öğrenci olan tanıdıklarınızdan bilgi edinin.

Üniversitenin Sosyal Olanaklarını Araştırın

Öğrenim göreceğiniz üniversitenin sosyal olanakları açısından zengin olması hem üniversite hayatınızın iyi geçmesinde hem de iş hayatınızda size avantajlar sağlar. Üniversitede hobi edindiğiniz bir konuda kendinizi geliştirebileceğiniz gibi erasmus programına katılarak hem bölümünüzde daha fazla uzmanlık kazanabilir hem de yurt dışı deneyimi kazanabilirsiniz. Böylelikle CV’ nize bir artı daha eklemiş olursunuz.

Gerçekte Ne İstediğinize Karar Verin

Son olarak en önemlisi de hangi işte çalışırken gerçekten mutlu olacağınıza karar vermeniz. Mutlu olacağınız bir iş yapmayacaksınız üniversitedeyken de o bölümde mutlu olamazsınız. Bu yüzden üniversite tercihi yapmadan önce ileride yapmak istediğiniz mesleği iyice düşünün ve buna göre karar verin. Üniversitede istediği bölümün okuduğu bölüm olmadığını fark edip bırakan birçok kişiyle karşılaşacaksınız. Siz de bunlardan biri olmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.