Sınav Kaygısını Yenmek İçin 6 Tavsiye

Eğitim sistemimizin her basamağında karşımıza pek çok sınav çıkıyor. İlköğretimden üniversite yıllarına kadar uzanan bu sınavlar dizisi pek çok öğrenci için korku ve kaygı kaynağı. Sınav kaygısı, hem akademik başarıyı düşürüyor, hem de strese yol açarak pek çok probleme neden oluyor.

Stresin neden olduğu problemler ise çeşitli hastalıklara yol açacak boyutlara varabiliyor. Peki bunca soruna neden olan sınav kaygısı ise başa çıkma yolları nelerdir? İşte gençlere sınav kaygısını yenmek için 6 tavsiye:

Sınav Kaygısını Yenmek İçin Tavsiyeler

1. Planlı Çalışın

Hiçbir sınav hazırlıksız girdiğiniz bir sınav kadar kaygı uyandırıcı olamaz. Bu yüzden düzenli ve planlı çalışın. Hazırlıklı olmak sınav ile ilgili kaygı seviyenizi düşürecektir.

2. Çalışırken Sınavı Düşünmeyin

Ders çalışırken sınav anını ve o anda duyacağınızı düşündüğünüz kaygıya odaklanmayın. Kaygınıza odaklanmak ders çalışırken ki veriminizi düşürmek dışında bir işe yaramayacaktır.

3. Kaygılarınızı Paylaşın, Fakat Abartmayın

Sınav kaygınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmak sakinleşmenize yardımcı olabilir, fakat eğer dersler ve sınavlar konuştuğunuz tek konu haline gelirse bu stresinizi arttıracaktır. Sınav kaygısı duyan ve kolay paniğe kapılan insanlardan uzak durmaya çalışın. Bunun yerine daha sakin ve güven verici insanlarla konuşmak sakinleşmenize yardımcı olur.

4. Başkalarını Hayal Kırıklığına Uğratacağınız Düşüncesinden Kurtulun

Sınav sırasında öğrencilerin kafasına en çok takılan konulardan biri de başaramazlarsa ailelerinin ya da öğretmenlerinin vereceği tepkilerdir. Çoğu öğrenci başarısız olarak çevresini hayal kırıklığına uğratacağı düşüncesiyle kaygı duyar fakat bu kaygı yersizdir. Sınavlar gelip geçici, insan ilişkileri kalıcıdır. Bir sınavda başarısız olsanız bile sizi gerçekten seven ve destekleyen insanları kaybetmezsiniz.

5. Bildiklerinize Odaklanın

Sınav başlangıcındaki kaygıyı yenmenin en iyi yollarından biri de en iyi bilinen konudan başlayarak güveni yükseltmektir. Çok ders içeren testlerde ya da deneme sınavlarında en sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz dersten başlayın. Doğru sorular kaygınızı atmanıza yardımcı olacaktır. Tek ders içeren sınavlarda da kolayca cevaplayabildiğiniz sorulardan başlamak iyi bir strateji olacaktır.

6. Sınav Sırasında Küçük Molalar Verin

Eğer sınav anında bir soruyu cevaplarken kaygınızın arttığını ve paniğe kapıldığınızı hissederseniz soru ile inatlaşmayı bırakıp küçük bir mola verin. Gözlerinizi kapayıp birkaç derin nefes almak ya da birkaç yudum su içmek gibi yollara başvurabilirsiniz.

Bonus: Sınavlardan Önce Motivasyona İhtiyacı Olanlara

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.