Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Bu yazımızda yeni bir yabancı dil öğrenmek isteyenlere 5 önemli tavsiyemiz var. Yabancı dil bilmenin hem eğitim hayatında, hem kariyer olanaklarında hem de sosyal alanlarda gördüğü rağbetin giderek arttığı bu günlerde en az bir yabancı dil öğrenmek mutlaka gerekiyor. Kişisel gelişimimizi ve vizyonumuzu da geliştiren bu aktiviteyi öğrenmenin de pek çok yolu mevcut.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Kitaplar Okuyun

Dilde anlama yeteneğini en iyi geliştiren aktivitelerden biri kitap okumaktır. Kitap okumak için öğrenmekte olduğunuz dilde yüksek bir seviyede olmanız gerekmiyor. Piyasada bütün seviyelere uygun kitaplar mevcut. Örneğin eğer bir dili öğrenmeye yeni başladıysanız bu dilde yazılmış çocuk kitaplarını okuyabilirsiniz. Kitap okumak hem kelime dağarcığınızı artıracak, hem de olay örgüsüyle kurduğunuz bağlantılar sayesinde öğrendiğiniz kelimelerin kalıcı olmalarını sağlayacaktır.

Dizi – Film İzleyin

Yine en etkili yöntemlerden biri yabancı dilde dizi ve film izlemektir. Başlangıç olarak altyazılı da izleyebilirsiniz, zaman geçtikçe altyazıları kapattığınızda anlamakta çok da zorlanmadığınızı görebilirsiniz. Bu yöntemin en önemli faydalarından biri de öğrenmekte olduğunuz dilin aksanını daha iyi kavrayabilmenizdir. İzledikçe dilinizin daha da yatkınlaştığını zamanla fark edeceksiniz.

O Dili Konuşun

Konuşmak elbette bir dil öğrenmenin olmazsa olmazı. Yalnızca izleyerek ya da okuyarak bir dili tam anlamıyla öğrenemezsiniz. Eğer dinlediğinizi ve okuduğunuzu anlıyor da yeterince konuşamıyorsanız daha çok konuşma egzersizi yapmalısınız çünkü eğer konuşmazsak öğrendiğimiz dilin pek de bir önemi kalmaz. Peki nasıl ve kiminle konuşacağız? Eğer imkanınız varsa öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeleri ziyaret edip, burada insanlarla konuşabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da sizinle aynı dili öğrenen iş/okul arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Bütün bunların dışında ücretsiz olarak yabancı dilde sohbet edebileceğiniz telefon hatları mevcut. İnternet üzerinden bu telefon hatlarını araştırıp, günde 15-20 dakika telefonda sohbet etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yazı Yazın

Bir defter alın ve her günün sonunda bu deftere o gün boyunca yaptığınız şeyleri yazın. Bu egzersiz sizin kelime bilginizi geliştireceği gibi ifade yeteneğinizi de güçlendirecektir. Üstelik bu etkinlik ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilmeniz açısından en iyi etkinliktir. Haftalar ya da aylar sonunda ilk yazılarınızla son yazılarınızı karşılaştırıp ne kadar geliştiğinizi ve başlarda yaptığınız hataları kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bunun dışında kendinize yabancı bir mektup arkadaşı da edinebilirsiniz. Mail yoluyla kolaylıkla birbirinize yazabilir, karşılıklı olarak hem yazma becerinizi geliştirir hem de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Kelime Egzersizleri Yapın

Dilde gelişmek için her gün yeni kelimeler öğrenmeyi sürdürmeniz gerekir. Örneğin her gün beş farklı kelime seçip, bunları bir yere yazarak, telefonunuza yada bilgisayarınıza kaydederek gün içinde tekrar edebilirsiniz. Öğrenme kolaylığını sağlamak açısından ilginizi çeken konularla ilgili kelimelere ağırlık vermeniz de yararınıza olacaktır. Zaman geçtikçe günde ezberlediğiniz kelime sayısını da isteğinize göre artırabilir yada azaltabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.