Ana sayfa Taban Puanlar Önlisans Taban Puanları İlk ve Acil Yardım Taban Puanları 2021

İlk ve Acil Yardım Taban Puanları 2021

0

2021 İlk ve Acil Yardım taban puanları ve kontenjanları yayınlandı. ÖSYM kılavuzundaki tüm üniversitelerin paramedik taban puanları ve kontenjanlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

2 yıllık eğitim veren İlk ve Acil Yardım önlisans programı TYT puanı ile öğrenci alıyor. 82 devlet 48 vakıf 7 yurtdışı olmak üzere toplam 137 farklı üniversitede bu bölüm mevcut.

İlk ve Acil Yardım – Paramedik Taban Puanları

Paramedik bölümünün en düşük taban puanı 169,91814 (Girne Üniversitesi), en yüksek taban puanı ise 370,51467 (Bahçeşehir Üniversitesi)

ÜNİTÜRKNTTAVANTABAN
Bahçeşehir ÜniversitesiİNG BURS6431,24458370,51467
Hacettepe Üniversitesi70451,58638370,48033
Acıbadem Mehmet Ali AydınlarBURS7406,09041360,37229
Ege Üniversitesi65411,50459358,97435
Ankara Üniversitesi65420,20408351,82567
Marmara Üniversitesi70483,30897350,03302
Dokuz Eylül Üniversitesi60377,67482347,63336
Akdeniz Üniversitesi70405,04026347,08016
Bezmialem VakıfBURS7360,76099343,37601
Gazi Üniversitesi70386,55145343,34444
İnönü Üniversitesi70407,84377341,84833
Zonguldak Bülent EcevitERK30400,16071341,48545
Acıbadem Mehmet Ali AydınlarİÖ BURS7399,87297341,46900
Eskişehir Osmangazi70392,65269341,14455
Ondokuz Mayıs70420,43706341,14290
Bursa Uludağ Üniversitesi70405,98393340,67765
Çukurova Üniversitesi75390,63691339,72770
Sağlık Bilimleri60461,78905339,23251
KTO Karatay ÜniversitesiBURS10379,90797337,68055
Selçuk Üniversitesi70402,28231337,42372
Mersin Üniversitesi60410,89854336,86531
Gaziantep Üniversitesi70397,13583336,38434
İstanbul MedipolBURS12354,73462336,02263
Erciyes Üniversitesi65401,65131335,69350
İzmir EkonomiBURS6360,42379335,60096
Ankara MedipolBURS6354,74034334,79970
Çanakkale Onsekiz Mart60413,73321334,64821
Sağlık Bilimleri60409,23782334,48495
İstanbul MedipolBURS12356,77434333,84509
Başkent ÜniversitesiBURS8349,41323333,13505
Van Yüzüncü Yıl60417,76280333,03336
Kahramanmaraş Sütçü İmam65409,79381332,51273
Kocaeli Üniversitesi65400,94544332,38015
İzmir Katip Çelebi70389,87384332,22721
Toros ÜniversitesiBURS8363,96769331,76787
Bahçeşehir ÜniversitesiBURS8389,15366331,44309
Muğla Sıtkı Koçman50357,34635330,77953
Karadeniz Teknik65375,03630330,37930
Necmettin Erbakan50391,39399330,05059
İstanbul MedipolİÖ BURS9370,07532329,56072
Sakarya Üniversitesi65400,69441329,20654
Pamukkale Üniversitesi70373,65543328,94626
Biruni ÜniversitesiBURS12359,34020328,19442
İstanbul BilgiBURS6373,28284328,00491
Mardin Artuklu60377,65433327,98477
Aydın Adnan Menderes80360,22237327,70787
Sanko ÜniversitesiBURS6354,03227327,27908
Hatay Mustafa Kemal70363,67337326,81866
Sivas Cumhuriyet70412,75786326,48620
Zonguldak Bülent EcevitERK75401,78863326,45613
Akdeniz ÜniversitesiİÖ60367,19743326,45204
Hasan KalyoncuBURS12356,50866325,64825
İstinye ÜniversitesiBURS12351,33367325,55011
İstanbul AydınBURS12367,07610325,43555
Niğde Ömer Halisdemir50372,23423325,26568
Ufuk ÜniversitesiBURS7331,33046324,73631
Başkent ÜniversitesiBURS6345,62346324,67597
Manisa Celal Bayar60366,50450324,44236
Adıyaman Üniversitesi60406,06406323,95100
Alanya Alaaddin Keykubat70358,70795323,68041
Üsküdar ÜniversitesiBURS12338,36906323,62765
Lokman Hekim ÜniversitesiBURS8330,83711323,13726
Süleyman Demirel75354,14636323,06556
Harran Üniversitesi55405,88678322,91871
Atatürk Üniversitesi75378,20817322,71993
Bursa Uludağ Üniversitesi40386,56261322,39396
İstanbul MedipolİNG BURS12355,31510322,34706
Maltepe ÜniversitesiBURS8342,96614321,81192
Batman Üniversitesi70450,64268321,73509
Beykent ÜniversitesiBURS12335,61094321,26227
Kırıkkale Üniversitesi70376,67445321,04417
Başkent ÜniversitesiİÖ BURS8440,17160320,93875
Balıkesir Üniversitesi60404,49838320,85175
Fenerbahçe ÜniversitesiBURS6344,54260320,80487
Zonguldak Bülent EcevitERK47407,03183320,80161
Kayseri Üniversitesi35335,65601320,13196
Başkent ÜniversitesiBURS7347,47826319,98634
Ondokuz MayısİÖ60395,49250319,85258
Haliç ÜniversitesiBURS12351,27297319,66060
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri60362,79821319,62935
Amasya Üniversitesi60364,98384319,43021
Aydın Adnan Menderes70335,07722319,42774
İstanbul ŞişliBURS9337,01334319,23096
İstanbul Yeni YüzyılBURS11354,38608318,96461
İstanbul GelişimBURS12330,84626318,88907
Recep Tayyip Erdoğan60355,58099318,76475
Fırat Üniversitesi65376,08093318,74435
Kapadokya ÜniversitesiBURS12346,49708318,70092
Bingöl Üniversitesi50402,60916318,56070
İzmir KavramBURS4327,80830318,38851
Antalya BilimBURS8331,19402318,21596
Trakya Üniversitesi75387,37422317,77820
Giresun Üniversitesi70363,06977317,29261
Karamanoğlu Mehmetbey50432,74870316,58850
Aydın Adnan MenderesİÖ60329,45384316,51740
İzmir TınaztepeBURS7332,81101316,43906
Burdur Mehmet Akif Ersoy70403,80037315,89723
Uşak Üniversitesi70367,07635315,78944
Üsküdar ÜniversitesiİÖ BURS9338,40097315,59270
Van Yüzüncü YılİÖ60406,26445315,41146
Kahramanmaraş Sütçü İmamİÖ30338,50790315,39130
Karabük Üniversitesi70353,60511315,14791
Yalova Üniversitesi70360,79303315,11174
Kahramanmaraş Sütçü İmam60344,60687315,09112
İstanbul OkanBURS12332,13943314,66432
Yozgat Bozok Üniversitesi40357,27025314,30541
Kırşehir Ahi Evran70379,80753314,09110
İstanbul AydınİÖ BURS9372,64326314,05547
Sakarya Uygulamalı Bilimler40381,69224313,45154
Süleyman Demirel80367,91589313,44368
İstinye ÜniversitesiİÖ BURS9367,23389313,43284
Sakarya ÜniversitesiİÖ50327,06931313,40309
Zonguldak Bülent Ecevit70400,49054313,17757
Siirt Üniversitesi70393,58800312,72683
Kilis 7 Aralık70393,05640312,43885
İstanbul ArelBURS12330,31302312,35259
Süleyman DemirelİÖ60339,53879312,29263
Bilecik Şeyh Edebali70349,08577312,21425
Düzce Üniversitesi70380,99601312,19568
Erzincan Binali Yıldırım65355,25435311,84108
İstanbul KentBURS12336,44067311,71501
Trabzon Üniversitesi50328,19424311,44248
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri40324,47803311,00433
Harran ÜniversitesiİÖ40439,44021310,86332
Muş Alparslan40363,84528310,80090
Kütahya Sağlık Bilimleri50349,64849310,76932
İstanbul AyvansarayBURS12335,58587310,06122
İstanbul GelişimİÖ BURS9356,08830309,97969
Balıkesir ÜniversitesiİÖ50349,64473309,88427
Kocaeli Sağlık ve TeknolojiBURS12332,70061309,72310
Tokat Gaziosmanpaşa65341,57596309,64423
Süleyman Demirel45340,91672309,19723
İstanbul GedikBURS7321,88127309,18998
Bartın Üniversitesi70365,08597309,18662
Artvin Çoruh Üniversitesi60336,88428309,12096
İstanbul RumeliBURS12339,51261308,75505
Bitlis Eren Üniversitesi60356,29030308,45146
Altınbaş ÜniversitesiBURS12347,83406308,35051
Hitit Üniversitesi40393,83673308,10985
Bingöl ÜniversitesiİÖ30357,10167307,66750
Beykoz ÜniversitesiBURS12331,91600307,61131
Burdur Mehmet Akif Ersoy60359,69033307,52076
Demiroğlu BilimBURS9323,90865307,47486
Ağrı İbrahim Çeçen50419,97976307,46924
Beykent ÜniversitesiİÖ BURS9368,68657307,30748
Kafkas Üniversitesi60352,74009307,18630
Nişantaşı ÜniversitesiBURS10352,35704307,09178
Biruni ÜniversitesiİÖ BURS9321,66917306,78351
İstanbul AtlasBURS6329,92254306,74206
Mardin ArtukluİÖ60350,27603306,21512
Amasya ÜniversitesiİÖ50318,72004306,16548
Çankırı Karatekin60324,26900305,89577
İstanbul ŞişliİÖ BURS8392,51434305,81125
Doğuş ÜniversitesiBURS6318,36663305,44462
Gümüşhane Üniversitesi65327,60795305,27071
Kastamonu Üniversitesi65364,27582305,20168
Uşak ÜniversitesiİÖ60342,44420305,08222
İstanbul AyvansarayİÖ BURS9327,38937304,91114
Sinop Üniversitesi60331,90181304,42477
Giresun Üniversitesi50316,60042304,26880
Işık ÜniversitesiBURS10315,65509304,11536
Burdur Mehmet Akif ErsoyİÖ60325,42795304,08706
Giresun ÜniversitesiİÖ60380,90644303,92194
Süleyman DemirelİÖ60320,85879303,91661
Batman ÜniversitesiİÖ60330,64984303,85014
Kocaeli Sağlık ve TeknolojiİÖ BURS9336,69728303,82683
Galata ÜniversitesiBURS6312,20362303,70359
Demiroğlu BilimİÖ BURS8364,43440303,58746
İstanbul Yeni YüzyılİÖ BURS9322,69340303,56427
Karabük ÜniversitesiİÖ60339,83167303,10793
Kahramanmaraş Sütçü İmamİÖ60361,78670302,14338
Ağrı İbrahim ÇeçenİÖ40417,98624302,03865
Altınbaş ÜniversitesiİÖ BURS8321,60288301,90987
İstanbul ArelİÖ BURS8316,91648301,72113
Iğdır Üniversitesi50365,43642301,57721
Karamanoğlu MehmetbeyİÖ50328,99816301,56956
Bayburt Üniversitesi70349,91025301,54856
İstanbul EsenyurtBURS12326,07001301,45672
Nişantaşı ÜniversitesiİÖ BURS9347,81557301,34180
İstanbul OkanİÖ BURS8326,17044301,30151
Siirt ÜniversitesiİÖ60350,83661301,26751
Kırşehir Ahi EvranİÖ60322,55965301,22510
Gümüşhane Üniversitesi65322,12800301,01374
Bartın ÜniversitesiİÖ60311,17786300,34975
Burdur Mehmet Akif ErsoyİÖ50332,60353300,07658
Gümüşhane Üniversitesi50309,51816299,37185
Ağrı İbrahim Çeçen40319,51447298,58755
Ardahan Üniversitesi30313,43766297,99471
Hakkari Üniversitesi50347,90799297,69029
Çankırı KaratekinİÖ50316,20293297,62138
Artvin Çoruh ÜniversitesiİÖ50363,55615297,39208
Şırnak Üniversitesi60349,70059296,87917
Avrasya ÜniversitesiBURS12322,93039296,61039
Kastamonu ÜniversitesiİÖ50312,54369296,59498
Sağlık ve TeknolojiBURS40343,64450296,42082
Kafkas ÜniversitesiİÖ55317,60611296,39492
Gümüşhane ÜniversitesiİÖ55311,24327296,29154
Iğdır ÜniversitesiİÖ40312,36170295,55293
Faruk Saraç TasarımBURS8307,14534293,62896
Işık ÜniversitesiİÖ BURS7306,01824293,58216
KTO Karatay Üniversitesi%5020329,39666292,86281
Giresun ÜniversitesiİÖ50313,22460292,43160
İstanbul EsenyurtİÖ BURS9326,74814292,06813
Hasan Kalyoncu%254306,60977292,04018
Ankara Medipol%5034319,55139291,01719
Bayburt ÜniversitesiİÖ60309,46266290,96116
Gümüşhane ÜniversitesiİÖ55303,16649290,78090
İzmir Kavram%2522310,70343290,04479
İstanbul BilgiİÖ BURS5346,74335289,27247
Gümüşhane ÜniversitesiİÖ50326,59956289,20587
Avrasya ÜniversitesiİÖ BURS9328,88989289,20359
Doğu Akdeniz ÜniversitesiBURS11311,11012288,93881
İstanbul Medipol%5068320,53336286,34642
Lefke Avrupa ÜniversitesiBURS16305,89101283,85547
İstanbul Medipol%5068313,87347281,13041
Sanko Üniversitesi%2520319,45214279,12887
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar%5038310,38816276,03787
Bezmialem Vakıf%5038316,77959274,58790
Girne ÜniversitesiBURS8301,57024272,57938
İstanbul MedipolİÖ %5051305,39781272,47824
KTO Karatay ÜniversitesiÜCR30300,81918271,55249
Biruni Üniversitesi%5068301,96056270,83428
Başkent Üniversitesi%2534309,95403270,42470
İzmir Tınaztepe%5033315,44202269,89634
Kıbrıs İlim ÜniversitesiBURS7293,48126267,91008
Toros ÜniversitesiÜCR45316,60848267,57132
Antalya Bilim%5042301,71519267,29043
Yakın Doğu ÜniversitesiBURS17307,17104265,64142
İstanbul Rumeli%5041297,34783264,80760
İzmir EkonomiÜCR36324,75453264,49511
Fenerbahçe Üniversitesi%5034302,26881264,10005
İstanbul Şişli%5040301,92439262,63025
Sanko ÜniversitesiÜCR14278,12171262,30607
Acıbadem Mehmet Ali AydınlarİÖ %5038285,85234261,49494
Kocaeli Sağlık ve Teknoloji%5068301,92187261,26769
Doğuş Üniversitesi%2534293,60277261,15359
Uluslararası KıbrısBURS15295,05829260,21168
Nişantaşı Üniversitesi%5054299,58729259,95842
İstanbul Esenyurt%5027296,26243259,86261
Kapadokya Üniversitesi%2538308,53237259,81636
Başkent Üniversitesi%5038306,59997258,09580
İstanbul GelişimÜCR68296,32232257,69848
Başkent Üniversitesi%2545323,44643257,37908
Lokman Hekim Üniversitesi%2542297,41212257,22989
Başkent ÜniversitesiÜCR2256,85977256,26683
İstanbul Ayvansaray%5062294,92140254,55798
İstanbul Arel%5052301,49786254,28333
Demiroğlu Bilim%5027293,73819254,27189
Biruni ÜniversitesiİÖ %5051302,99241254,03920
Işık Üniversitesi%5043298,16806252,95277
Yakın Doğu ÜniversitesiİNG BURS7290,70302252,52366
Bahçeşehir Üniversitesi%5048299,82864251,49380
Nişantaşı ÜniversitesiÜCR1250,53653250,53653
Nişantaşı ÜniversitesiİÖ %5050286,09259249,42706
Girne AmerikanBURS15285,79654248,84182
İstanbul MedipolİNG %5068286,87222247,56769
Beykent ÜniversitesiÜCR68299,79402246,93155
İstanbul Okan%5039295,80974246,72949
Galata Üniversitesi%5033281,62353245,98198
Hasan KalyoncuÜCR64309,40380245,82070
İstanbul Gedik%5038301,14071245,18975
İstanbul AydınÜCR68293,58545245,13703
Kocaeli Sağlık ve TeknolojiİÖ %5051299,77109244,74440
İstanbul GelişimİÖ ÜCR51299,25884244,55215
Kapadokya ÜniversitesiÜCR30269,88769242,90626
İstinye Üniversitesi%5068316,21189242,57567
İstanbul EsenyurtİÖ %5021289,06014241,32490
Demiroğlu BilimİÖ %5024290,95747240,55214
İstanbul OkanİÖ %5021277,65295239,58787
Başkent ÜniversitesiİÖ ÜCR2257,95374239,45389
İstanbul Bilgi%5034279,82445239,10867
Lefke Avrupa ÜniversitesiÜCR8256,81812238,14231
Ufuk ÜniversitesiÜCR38318,91222237,76079
İstanbul Atlas%5034287,72871237,74318
Nişantaşı ÜniversitesiİÖ ÜCR1237,28085237,28085
Beykoz Üniversitesi%5068277,25006236,79319
İstanbul ArelÜCR16254,59698236,60231
Maltepe Üniversitesi%2530313,55214236,26082
Lefke Avrupa Üniversitesi%5056283,22330235,81843
İstanbul ŞişliİÖ %5035290,92116235,08685
Işık ÜniversitesiİÖ %5033288,17788234,80277
Uluslararası Kıbrıs%5015275,36743234,05433
İstanbul AydınİÖ ÜCR51285,83149231,45432
Beykent ÜniversitesiİÖ ÜCR51251,35384230,46952
Başkent ÜniversitesiİÖ %2545302,71197228,58578
Haliç Üniversitesi%5066300,68394228,18855
Demiroğlu BilimÜCR26252,84734227,81924
Faruk Saraç Tasarım%5047287,74379227,52135
İstanbul AyvansarayİÖ %5051288,25691227,28952
İstanbul ArelİÖ %5039272,35003226,22443
İstanbul BilgiİÖ %5030253,98737225,74860
Altınbaş Üniversitesi%2568263,54410225,12356
İstanbul Kent%5068294,54374224,85232
İstanbul ArelİÖ ÜCR8238,21447224,05600
Üsküdar ÜniversitesiÜCR68282,90910223,78844
İstanbul ŞişliÜCR11237,46824223,50501
Doğu Akdeniz Üniversitesi%5020274,74167221,52681
İstanbul RumeliÜCR27263,08336220,04330
Maltepe ÜniversitesiÜCR16252,90581219,79517
İstanbul GedikÜCR4242,01229219,36965
İstanbul Yeni Yüzyıl%2559247,42031215,40785
Doğu Akdeniz ÜniversitesiÜCR45282,33324215,34539
İstinye ÜniversitesiİÖ %5051265,83915215,33675
Avrasya ÜniversitesiÜCR68284,26259215,24716
İstanbul ŞişliİÖ ÜCR9245,67844215,19395
Demiroğlu BilimİÖ ÜCR23227,62077215,05707
Galata ÜniversitesiÜCR1213,91473213,91473
İstanbul EsenyurtÜCR41244,12858212,12555
Yakın Doğu Üniversitesi%5063313,63702211,44182
Kıbrıs İlim Üniversitesi%5038258,13599211,13518
Altınbaş ÜniversitesiİÖ %2542265,92321210,82937
Işık ÜniversitesiÜCR15240,02491210,81918
Girne Amerikan%5016242,77535208,61580
Üsküdar ÜniversitesiİÖ ÜCR51249,22289207,83909
İstanbul Yeni YüzyılİÖ %2551253,19193206,32177
Uluslararası KıbrısÜCR28255,62728203,42838
Girne AmerikanÜCR19222,21140200,33146
İstanbul OkanÜCR29253,89336199,85976
İstanbul EsenyurtİÖ ÜCR30244,38652198,63844
Işık ÜniversitesiİÖ ÜCR9211,92017189,51433
Yakın Doğu ÜniversitesiİNG %5033230,56149181,90621
Bahçeşehir ÜniversitesiİNG %5037279,23094179,44797
Avrasya ÜniversitesiİÖ ÜCR51271,84609178,74619
İstanbul OkanİÖ ÜCR26295,26396177,59489
Girne Üniversitesi%5042262,97599169,91814
Akdeniz ÜniversitesiKKTC20,000000,00000

İlk ve Acil Yardım Puanları Tablosunun Açıklamaları

  • BURS: Vakıf Üniversitelerinin %100 burslu kontenjanı
  • %50: Vakıf Üniversitelerinin %50 burslu kontenjanı
  • %25: Vakıf Üniversitelerinin %25 burslu kontenjanı
  • ÜCR: Vakıf Üniversitelerinin ücretli kontenjanı
  • KKTC: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrenci kontenjanı
  • İÖ: Bölümün öğretim türü İkinci öğretim
  • ERK: Askeri bölümlerin erkek öğrenci kontenjanı
  • İNG: Bölümün eğitim dili İngilizce

2021 İlk ve Acil Yardım taban puanları ve kontenjan bilgileri ÖSYM yerleştirme sonuçlarından alınmıştır ve bilgilendirme amaçlıdır. Tercihlerinizi yaparken ÖSYM klavuzunu dikkate alınız. Eğitim dili belirtilmemiş tüm bölümlerin dili Türkçe’dir. Öğretim türü belirtilmemişse normal öğretimdir. Puanları sıfır olan bölümler ilk defa öğrenci alıyor veya kontenjanı dolmamış demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here