Makine Taban Puanları 2020 [TYT]

Makine taban puanları ve kontenjanları yayınlandı. Üniversitelere göre Makine bölümü taban puanları ve kontenjanlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Makine önlisans bölümü TYT puanı ile öğrenci alıyor. 76 devlet 9 vakıf 1 yurtdışı olmak üzere toplam 86 farklı üniversitede bu bölüm mevcut. Bölümün en yüksek taban puanı 304,68452 ile Marmara Üniversitesi, en düşük taban puan ise 171,26100 puan ile Mardin Artuklu Üniversitesi oldu.

MAKİNE TABAN PUANLARI

ÜNİTÜRKNTDÜŞÜKYÜKSEK
Marmara Üniversitesi60304,68452355,90936
Beykent Üniversitesi(BURSLU)5296,79482364,70303
İstanbul Aydın(BURSLU)5295,24571342,12716
İstanbul Okan(BURSLU)4293,84010313,01623
Ostim Teknik Üniversitesi(BURSLU)5292,78816363,34256
İstanbul Gedik(BURSLU)4290,57559302,39935
İstanbul Cerrahpaşa61288,15893325,03758
Bursa Uludağ Üniversitesi60285,85828398,46494
Ege Üniversitesi60285,77083349,06152
Gazi Üniversitesi60284,77948345,46369
İstanbul Arel(BURSLU)3284,24492285,46209
İstanbul Aydın(İ.Ö.)(BURSLU)4283,53538313,94069
Hacettepe Üniversitesi50282,82325400,76655
Hacettepe Üniversitesi50277,40781312,36988
Beykent Üniversitesi(İ.Ö.)(BURSLU)5275,70519296,00299
Dokuz Eylül Üniversitesi65273,64533325,85079
Eskişehir Osmangazi61273,55092374,42804
İstanbul Cerrahpaşa(İ.Ö.)61271,47640360,24332
Hacettepe Üniversitesi(İ.Ö.)52270,98053334,52134
İstanbul Gelişim(BURSLU)4269,05345279,91957
Akdeniz Üniversitesi71266,21059317,22884
İstanbul Gedik(%75)8263,06076288,73261
Bursa Uludağ Üniversitesi(İ.Ö.)62262,63887313,47746
Ege Üniversitesi(İ.Ö.)61261,35680287,27440
Kocaeli Üniversitesi61259,90172317,68654
Kırıkkale Üniversitesi57255,43742379,29152
İzmir Kavram(BURSLU)5255,35996270,74636
Bursa Uludağ Üniversitesi57253,63749282,65619
Dokuz Eylül Üniversitesi(İ.Ö.)67253,40417359,40727
Ege Üniversitesi62251,03249288,62383
Sakarya Uygulamalı Bilimler82248,52170313,95184
Başkent Üniversitesi(BURSLU)10248,23529274,61484
Balıkesir Üniversitesi52246,67730318,18373
Akdeniz Üniversitesi(İ.Ö.)52246,33039318,53301
Başkent Üniversitesi(BURSLU)10246,24146270,15290
Kırıkkale Üniversitesi(İ.Ö.)47246,01171296,77253
İstanbul Aydın(%75)45244,99560291,36693
Mersin Üniversitesi52244,78628348,33684
Çanakkale Onsekiz Mart52244,35561299,17502
Çukurova Üniversitesi67244,16939327,53915
Eskişehir Osmangazi41244,09635389,27116
Karadeniz Teknik61243,89702311,01780
Kocaeli Üniversitesi62243,64860316,23812
Manisa Celal Bayar72243,08978343,67299
Konya Teknik Üniversitesi82242,30389285,35452
Bursa Uludağ Üniversitesi52240,95406339,42120
Selçuk Üniversitesi21239,79898272,99679
Kayseri Üniversitesi77239,13323351,86279
Aksaray Üniversitesi26239,02757296,00799
Aydın Adnan Menderes41238,67021303,54130
Pamukkale Üniversitesi72237,84609323,86353
Çanakkale Onsekiz Mart52235,99765277,62770
Kocaeli Üniversitesi(İ.Ö.)52235,95444373,27748
İnönü Üniversitesi31235,39731330,99829
Kocaeli Üniversitesi62235,05431309,00533
Isparta Uygulamalı Bilimler52234,97036330,57907
Ostim Teknik Üniversitesi(%50)10234,66844282,77865
Bursa Uludağ Üniversitesi52234,21146285,45959
Gaziantep Üniversitesi57234,05358362,47741
Ege Üniversitesi(İ.Ö.)61234,03684344,74548
Afyon Kocatepe41233,80070342,99541
Kocaeli Üniversitesi52233,65390289,20027
Ordu Üniversitesi26233,32327361,07949
İstanbul Aydın(İ.Ö.)(%75)36232,99330279,95674
Karadeniz Teknik41232,10096277,32404
Manisa Celal Bayar(İ.Ö.)62232,03009317,69026
Bursa Uludağ Üniversitesi31231,35958246,89687
Kütahya Dumlupınar52231,15742273,05954
Kocaeli Üniversitesi41230,79341273,49562
Karabük Üniversitesi62230,67738324,94654
Beykent Üniversitesi(%75)45230,29898287,80616
Çukurova Üniversitesi(İ.Ö.)52229,99106302,48020
Balıkesir Üniversitesi41229,97022260,95676
Çanakkale Onsekiz Mart(İ.Ö.)26229,90188269,18379
Trakya Üniversitesi52229,84979308,47832
Manisa Celal Bayar41229,64097313,48855
Başkent Üniversitesi(%75)8229,35618247,07499
İstanbul Gelişim(%75)31229,13677249,54852
Kastamonu Üniversitesi26228,88130306,83589
Kahramanmaraş Sütçü İmam41228,77367283,51377
İstanbul Arel(%75)14228,73289279,96528
Mersin Üniversitesi(İ.Ö.)31228,49861408,73320
Sakarya Uygulamalı Bilimler(İ.Ö.)52228,27905260,85488
Amasya Üniversitesi31228,16557313,26855
Manisa Celal Bayar41227,69552290,57760
Kayseri Üniversitesi(İ.Ö.)47227,67970410,27358
Başkent Üniversitesi(%75)8227,56307243,09087
Kocaeli Üniversitesi41227,27267292,94297
Düzce Üniversitesi41227,15198286,06057
Konya Teknik Üniversitesi(İ.Ö.)62226,80445295,22232
Kocaeli Üniversitesi(İ.Ö.)52226,27565279,06264
Tekirdağ Namık Kemal52225,68411264,63686
Dicle Üniversitesi52225,59813285,60073
Batman Üniversitesi31225,42473307,20996
Uşak Üniversitesi31225,03274285,15373
İskenderun Teknik62224,80178321,77353
Sakarya Uygulamalı Bilimler31224,37456257,38541
İstanbul Gelişim(%50)6224,28099247,60700
Fırat Üniversitesi41223,44454292,57904
Tekirdağ Namık Kemal52223,38524270,09779
Karamanoğlu Mehmetbey31223,07498327,53368
Sakarya Uygulamalı Bilimler41223,04623249,20716
Çukurova Üniversitesi31223,02638297,81755
Atatürk Üniversitesi41222,62085326,87377
Van Yüzüncü Yıl41222,45637308,49848
Bilecik Şeyh Edebali31222,41467268,57438
Kütahya Dumlupınar41222,28711288,22455
Beykent Üniversitesi(İ.Ö.)(%75)45221,21195248,32386
Çankırı Karatekin36220,70280276,54092
Necmettin Erbakan31220,05926264,56425
Sivas Cumhuriyet41220,01915271,74572
Adıyaman Üniversitesi31219,79062330,90223
Hitit Üniversitesi41219,54628317,80134
Recep Tayyip Erdoğan36218,98282274,94194
Necmettin Erbakan31218,78998239,26355
İskenderun Teknik31218,49547293,40547
Kütahya Dumlupınar(İ.Ö.)41218,48080275,06389
Gaziantep Üniversitesi41218,18240282,91556
Uluslararası Kıbrıs(BURSLU)1218,04819218,04819
Osmaniye Korkut Ata47217,90938296,80351
Kırklareli Üniversitesi52217,86446290,72169
Niğde Ömer Halisdemir31216,61380273,58929
Burdur Mehmet Akif Ersoy41216,54321276,85327
Artvin Çoruh Üniversitesi21216,43633260,48914
Kırşehir Ahi Evran26216,40219255,76985
Tekirdağ Namık Kemal52216,31286267,66457
İstanbul Arel(%50)17216,13769236,85178
Afyon Kocatepe40215,81645304,16779
Sakarya Uygulamalı Bilimler52215,64490273,91479
Tokat Gaziosmanpaşa31215,51399266,82951
Zonguldak Bülent Ecevit31215,37107289,14410
Amasya Üniversitesi31215,37008266,17254
Aksaray Üniversitesi31214,29983237,38387
Tekirdağ Namık Kemal47213,79754236,54094
Dicle Üniversitesi(İ.Ö.)41213,13206287,65888
Çukurova Üniversitesi62212,57693264,78549
Giresun Üniversitesi41211,87063270,44930
Selçuk Üniversitesi41211,41839253,63834
Düzce Üniversitesi41210,28375240,00138
Kahramanmaraş Sütçü İmam(İ.Ö.)41209,94978321,06928
Isparta Uygulamalı Bilimler41209,65899251,58313
İstanbul Gedik(%50)24209,21062252,88337
Kilis 7 Aralık21209,10025302,24052
Harran Üniversitesi41208,73661304,85225
Bilecik Şeyh Edebali41208,67100265,31352
Uluslararası Kıbrıs(%75)1208,41710208,41710
Sinop Üniversitesi41208,30909254,35851
Munzur Üniversitesi30207,81587338,92294
Düzce Üniversitesi(İ.Ö.)41206,74470291,32907
Mardin Artuklu31206,66745316,36147
Yozgat Bozok Üniversitesi31205,93964262,67089
Kahramanmaraş İstiklal41204,86151242,28075
Selçuk Üniversitesi41204,61398233,13777
İstanbul Okan(%50)36203,81885280,81208
Erzincan Binali Yıldırım41200,83409276,75251
Iğdır Üniversitesi16198,78924219,54021
Başkent Üniversitesi(ÜCRETLİ)2197,59035202,72832
Ostim Teknik Üniversitesi(%25)10195,82493231,27567
İstanbul Gedik(ÜCRETLİ)4194,09475199,45448
Kafkas Üniversitesi(İ.Ö.)31194,03822294,95105
Başkent Üniversitesi(%50)10192,30905223,94020
Başkent Üniversitesi(%50)10190,42334226,53883
Yozgat Bozok Üniversitesi21188,38531227,80766
Muş Alparslan13181,04200255,66690
İzmir Kavram(%50)34180,49557242,79339
Ağrı İbrahim Çeçen16177,01610231,97656
Bingöl Üniversitesi29173,75329344,03920
Şırnak Üniversitesi27173,69823263,51531
Siirt Üniversitesi34172,83677222,49776
Mardin Artuklu(İ.Ö.)25171,26100274,02317

Bu sayfadaki program, taban puan ve kontenjan bilgileri bilgilendirme amaçlıdır, tercihlerinizi yaparken ÖSYM klavuzunu dikkate alınız. Eğitim dili ayrıca belirtilmemiş tüm bölümlerin dili Türkçe’dir.

Sayfadaki kısaltmaların anlamları

  • ÜNİ: Üniversite
  • TÜR: Program Özellikleri (Dil, Burs, Kontenjan Türü, Öğretim Türü)
  • KNT: Kontenjan Sayısı
  • DÜŞÜK: En Düşük Puan
  • YÜKSEK: En Yüksek Puan

N.Ö: Normal Öğretim, İ.Ö: İkinci Öğretim, A.Ö: Açıköğretim, U.Ö: Uzaktan Öğretim
TYT: Temel Yeterlik Testi Puanı, SAY: Sayısal Alan Puanı, EA: Eşit Ağırlık Alan Puanı, SÖZ: Sözel Alan Puanı

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.