Ana sayfa Taban Puanlar Lisans Taban Puanları Tarih Taban Puanları 2021

Tarih Taban Puanları 2021

0

2021 Tarih taban puanları ve kontenjanları yayınlandı. ÖSYM kılavuzundaki tüm üniversitelerin tarih taban puanları ve kontenjanlarını bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

4 yıllık eğitim veren Tarih lisans programı SÖZ puanı ile öğrenci alıyor. 95 devlet 15 vakıf 2 yurtdışı olmak üzere toplam 112 farklı üniversitede bu bölüm mevcut.

Tarih Taban Puanları

Tarih bölümünün en yüksek taban puanı 482,65866 ile Koç Üniversitesi, en düşük taban puanı ise 188,35967 puan ile Amasya Üniversitesi oldu.

ÜNİTÜRKNTTAVANTABAN
Koç ÜniversitesiİNG BURS6535,70491482,65866
Boğaziçi ÜniversitesiİNG60552,41153469,39477
TOBB Ekonomi ve TeknolojiBURS3513,98740466,23400
Yeditepe ÜniversitesiİNG BURS4480,22693458,48568
İstanbul 29 MayısBURS5465,21910442,10352
Orta Doğu TeknikİNG70503,98989435,43858
İstanbul BilgiİNG BURS7454,01555434,69452
İbn Haldun ÜniversitesiİNG BURS14514,79465430,02452
İstanbul Üniversitesi90458,09693412,73606
İstanbul Sabahattin ZaimBURS5433,57245411,68527
Ankara Üniversitesi70451,34676392,16932
Koç ÜniversitesiİNG %509437,20869388,92935
Marmara Üniversitesi80423,16026387,26088
Hacettepe Üniversitesi80458,70327383,04434
Mimar Sinan Güzel Sanatlar65400,15225369,61441
Fatih Sultan MehmetBURS12452,12393367,71180
Ankara Sosyal BilimlerİNG60445,68029362,25567
Üsküdar ÜniversitesiBURS7386,35799357,66935
Ege Üniversitesi80422,25952356,98745
İstanbul MedeniyetİNG40414,71819356,70347
Beykent ÜniversitesiBURS7504,72382354,91778
İstanbul Medeniyet50389,51774353,76788
İstanbul AydınBURS5353,12732351,81136
İstanbul AyvansarayBURS5352,70386344,56759
Ankara Hacı Bayram Veli80407,60430341,93570
Dokuz Eylül Üniversitesi60391,27124341,70118
Anadolu Üniversitesi70432,52950337,06077
Nişantaşı ÜniversitesiBURS6348,09899336,50455
Bursa Uludağ Üniversitesi70379,25936331,93334
Akdeniz Üniversitesi80387,25594325,98353
Ankara Yıldırım Beyazıt80394,34505322,12702
Eskişehir Osmangazi80355,56681319,00500
Dokuz Eylül ÜniversitesiİÖ60348,41340316,57506
Kocaeli Üniversitesi70378,69025314,70674
Ondokuz Mayıs70383,26749310,55706
Çanakkale Onsekiz Mart70340,52824310,45686
İzmir Katip Çelebi60368,91190309,82425
İzmir Demokrasi60334,17299302,11054
Muğla Sıtkı Koçman60369,79377300,75066
Bursa Uludağ ÜniversitesiİÖ60344,59224299,20358
Ankara Hacı Bayram Veli60335,83176298,91112
Erciyes Üniversitesi80353,57599298,87471
Sakarya Üniversitesi100356,92717298,73171
Karadeniz Teknik80445,86977297,99285
Mersin Üniversitesi60406,92165294,38988
Aydın Adnan Menderes70379,49116293,47095
İzmir Bakırçay40339,14161290,49977
Selçuk Üniversitesi90353,61558288,49969
Pamukkale Üniversitesi80402,17129287,90543
Gaziantep Üniversitesi80411,43057286,06171
İstanbul 29 Mayıs%5025430,09653285,52400
Bolu Abant İzzet Baysal60344,28144284,87184
Çanakkale Onsekiz MartİÖ60323,72064283,69289
Necmettin Erbakan65380,85125279,94294
Balıkesir Üniversitesi80352,10472279,36455
Trakya Üniversitesi80361,58988278,99819
KTO Karatay ÜniversitesiBURS20375,60836277,42098
Kırıkkale Üniversitesi70332,72342276,99748
Manisa Celal Bayar100400,66504276,29116
Tekirdağ Namık Kemal70412,25137276,25608
Süleyman Demirel80350,75948276,00515
Ordu Üniversitesi60389,86458275,27863
Muğla Sıtkı KoçmanİÖ60418,74620274,74284
Atatürk Üniversitesi80396,75614273,88382
Sakarya ÜniversitesiİÖ80358,16758272,81879
Harran Üniversitesi80418,59681271,82472
Samsun Üniversitesi60325,74722271,49942
İnönü Üniversitesi70346,47805269,07687
Kahramanmaraş Sütçü İmam80420,33992267,71461
Bandırma Onyedi Eylül60379,56490266,65459
İstanbul Sabahattin Zaim%5020407,93338266,30401
Ondokuz Mayıs50350,03587266,16776
Sivas Cumhuriyet70353,50694265,80605
Dicle Üniversitesi80340,20247265,25457
Kütahya Dumlupınar80377,15285264,23298
Erciyes ÜniversitesiİÖ80352,46341263,86121
Pamukkale ÜniversitesiİÖ70347,09622263,28574
Hatay Mustafa Kemal80370,64930263,09222
Recep Tayyip Erdoğan70425,60114262,41325
Düzce Üniversitesi70343,48841262,10606
Nevşehir Hacı Bektaş Veli70345,00563261,30566
Bilecik Şeyh Edebali60350,27430260,56010
Zonguldak Bülent Ecevit60333,68269260,06870
Afyon Kocatepe80339,57138259,16218
Giresun Üniversitesi60377,54496257,95016
Bolu Abant İzzet BaysalİÖ40290,80818256,31233
Balıkesir ÜniversitesiİÖ70304,99271255,76400
Amasya Üniversitesi60336,41940255,71229
Selçuk ÜniversitesiİÖ80338,44105255,71037
Bartın Üniversitesi60346,68162255,64035
Fırat Üniversitesi80331,06163255,58335
Van Yüzüncü Yıl80341,04804255,56825
Niğde Ömer Halisdemir70327,94771255,25743
Trakya ÜniversitesiİÖ70369,69599255,18469
Adıyaman Üniversitesi70387,10892255,07105
Manisa Celal BayarİÖ80353,18574254,92777
Osmaniye Korkut Ata60335,73968254,34045
Burdur Mehmet Akif Ersoy70341,14586254,33237
Uşak Üniversitesi60328,79374253,82196
Kırklareli Üniversitesi70333,05153253,76626
Karabük Üniversitesi70368,27168252,04342
Süleyman DemirelİÖ80316,26667251,49452
Bandırma Onyedi EylülİÖ40275,34348250,93192
Aksaray Üniversitesi60340,71270250,66328
Erzurum Teknik60327,49477250,52481
Kastamonu Üniversitesi60412,87766250,50805
Sinop Üniversitesi80311,09865249,67124
İnönü ÜniversitesiİÖ60355,60270248,49947
Mardin Artuklu70308,23816247,69635
Kırıkkale ÜniversitesiİÖ60391,59325247,51561
Tokat Gaziosmanpaşa80382,42493246,72851
Necmettin ErbakanİÖ65307,20357246,46029
Karamanoğlu Mehmetbey60337,93603244,30954
Kırşehir Ahi Evran60317,78482243,98056
Bilecik Şeyh EdebaliİÖ40300,05651243,71972
Çankırı Karatekin60320,44896243,17853
Ordu ÜniversitesiİÖ60309,47036241,91280
Hitit Üniversitesi70362,83670241,15163
Uşak ÜniversitesiİÖ60374,84843240,51765
Erzincan Binali Yıldırım60314,74219240,42071
Atatürk ÜniversitesiİÖ70338,70019239,91914
Kütahya DumlupınarİÖ80305,01961239,89747
TOBB Ekonomi ve Teknoloji%507368,66813239,39284
Kilis 7 Aralık80382,90156239,18486
Kahramanmaraş Sütçü İmamİÖ80334,87975239,16047
Artvin Çoruh Üniversitesi60314,81764238,86500
Yozgat Bozok Üniversitesi80305,68649237,90222
Afyon KocatepeİÖ70377,14709237,55968
Bartın ÜniversitesiİÖ40300,38033237,03886
Amasya ÜniversitesiİÖ50365,03778234,69183
Nevşehir Hacı Bektaş VeliİÖ70333,59598234,46423
Burdur Mehmet Akif ErsoyİÖ70294,17015234,19411
Kırklareli ÜniversitesiİÖ60326,77073232,95528
Gümüşhane Üniversitesi70331,28797232,16203
Sinop ÜniversitesiİÖ60356,85143231,53107
Batman Üniversitesi70396,09875231,08677
Zonguldak Bülent EcevitİÖ60333,03731230,56738
Karabük ÜniversitesiİÖ60276,62643229,23271
Dicle ÜniversitesiİÖ60289,68116229,12284
Fırat ÜniversitesiİÖ60294,44644228,92562
Giresun ÜniversitesiİÖ60291,16449228,08870
Siirt Üniversitesi60350,77460228,01195
İstanbul TicaretAÖF1000414,32280227,05871
Bingöl Üniversitesi60352,46134226,81028
İstanbul Ayvansaray%5025295,52897225,87725
Çankırı KaratekinİÖ40396,81021225,86627
Mardin ArtukluARA30365,48817225,48748
Manas Üniversitesi3280,15082224,87777
Bitlis Eren Üniversitesi60270,57378224,04521
İstanbul BilgiİNG %5036379,98853223,03332
Bayburt Üniversitesi60292,54449222,33401
Sivas CumhuriyetİÖ70349,30094221,84824
Kırşehir Ahi EvranİÖ60269,14676221,07902
Karamanoğlu MehmetbeyİÖ60291,72880219,19103
Nişantaşı Üniversitesi%5031252,91553218,56113
Tokat GaziosmanpaşaİÖ70385,65559217,79012
Niğde Ömer HalisdemirİÖ70384,05711216,70492
Beykent Üniversitesi%5042342,60307216,45059
Yakın Doğu ÜniversitesiBURS14299,04244214,96027
Artvin Çoruh ÜniversitesiİÖ40345,87512214,81736
Ağrı İbrahim Çeçen60284,51265214,72591
Fatih Sultan Mehmet%5028314,86082214,39066
Kafkas Üniversitesi70336,10437213,85072
Erzurum TeknikİÖ60252,27703213,21516
Yeditepe ÜniversitesiİNG %5025411,88604212,79109
Üsküdar Üniversitesi%5041356,95763210,41020
Iğdır Üniversitesi60267,05003210,21635
Erzincan Binali YıldırımİÖ60300,72028209,69796
Munzur Üniversitesi60299,11466209,59798
İstanbul Aydın%5025318,65183208,72323
KTO Karatay Üniversitesi%5025302,84124207,91454
Bitlis Eren ÜniversitesiİÖ40258,63841204,11811
Kafkas ÜniversitesiİÖ70386,58607202,36793
Muş Alparslan90326,07242200,71648
Ardahan Üniversitesi70305,18080197,12668
Siirt ÜniversitesiİÖ60326,83968195,66737
Ağrı İbrahim ÇeçenİÖ40252,95734195,05112
Bayburt ÜniversitesiİÖ40373,33156194,08946
Gümüşhane ÜniversitesiİÖ70272,04306193,76669
Yozgat Bozok ÜniversitesiİÖ70253,99917191,36320
Bingöl ÜniversitesiİÖ40332,19011189,62584
Artvin Çoruh ÜniversitesiAÖF2000409,01795188,66289
Amasya ÜniversitesiAÖF3000420,39774188,35967
Boğaziçi ÜniversitesiİNG KKTC10,000000,00000
Yakın Doğu Üniversitesi%5060,000000,00000
Nişantaşı ÜniversitesiÜCR10,000000,00000

Tarih Puanları Tablosunun Açıklamaları

  • BURS: Vakıf Üniversitelerinin %100 burslu kontenjanı
  • %50: Vakıf Üniversitelerinin %50 burslu kontenjanı
  • KKTC: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrenci kontenjanı
  • ÜCR: Vakıf Üniversitelerinin ücretli kontenjanı
  • İÖ: Bölümün öğretim türü İkinci öğretim
  • AÖF: Bölümün öğretim türü açıköğretim
  • İNG: Bölümün eğitim dili İngilizce
  • ARA: Bölümün eğitim dili arapça

2021 Tarih taban puanları ve kontenjan bilgileri ÖSYM yerleştirme sonuçlarından alınmıştır ve bilgilendirme amaçlıdır. Tercihlerinizi yaparken ÖSYM klavuzunu dikkate alınız. Eğitim dili belirtilmemiş tüm bölümlerin dili Türkçe’dir. Öğretim türü belirtilmemişse normal öğretimdir. Puanları sıfır olan bölümler ilk defa öğrenci alıyor veya kontenjanı dolmamış demektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here