ALES Geometri Konuları ve Soru Dağılımları

ALES adayları için testlerdeki konular ve soru dağılımları önemli bir kaynaktır. Bu sayfadan ALES Geometri konuları ve soru dağılımlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

ALES, Türkçe ve Matematik testinden oluşan bir sınavdır. Matematik testinde ise sorular temel Matematik ve Geometri konularından oluşmaktadır. Yüksek lisans adayları bu sınava hazırlanırken hangi dersten kaç tane konu bulunduğunu ve bu konulardan kaç tane soru geldiğini merak etmektedir. Bugünkü yazımızda yüksek lisans adayları için ALES Geometri Konuları ve ALES Geometri soru dağılımı hakkında bilgiler vereceğiz. Daha önce yayınladığımız ALES matematik ve ALES türkçe konuları başlıklı içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

ALES Geometri Konuları

ALES sınavında Geometri soruları çok az bir paya sahiptir. Ancak yine de sayısal ya da eşit ağırlık puan türüyle bir bölüme yerleşmek isteyen yüksek lisans adayları bu soruları da eksiksiz bir şekilde çözmek istemektedir. Bundan dolayı geçmiş senelerdeki konu dağılımlarına bakmakta fayda vardır. İşte ALE S sınavında Geometri bölümünde öğrencilerin karşısına çıkan konu başlıkları;

  • Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar
  • Çokgenler ve Dörtgenler
  • Çember ve Daire
  • Analitik Geometri
  • Katı Cisimler

Belirtilen bu konu başlıkları geçmiş senelerde karşımıza çıkan konu başlıklarıdır. Bu konular ilerleyen zamanlarda yapılacak olan ALES sınavlarında yer almayabilir ya da eklenen başka konular olabilir.

ALES Geometri Soru Dağılımı

Toplam 50 sorudan oluşan Matematik testinde her sene yalnızca 10-12 adet soru Geometri alanından gelmektedir. Ancak buna rağmen puanları büyük oranda etkilediği için özellikle sayısal ya da eşit ağırlık bölümlerinden birine tercih yapacak olan yüksek lisans adayları bu soruları es geçmek istemezler. İşte Geometri alanında sorulan soruların dağılımı;

  • Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar: 3-4 Soru
  • Çokgenler ve Dörtgenler: 3-4 Soru
  • Çember ve Daire: 2-3 Soru
  • Analitik Geometri: 1-2 Soru
  • Katı Cisimler: 1-2 Soru

Görüldüğü üzere Geometri soru sayıları her sene farklılık göstermektedir. Bu rakamlar ilerleyen zamanlarda artış gösterebileceği gibi azalış da gösterebilir.

ALES’te Geometri Çözmek Zorunlu Mudur?

Geometri, matematik testi içinde yer alan ve 10 civarı soru gelen bir konu. Bu sebeple ALES’ te geometri çözmek zorunlu değil. Ancak yüksek puan almak isteyen adaylar bu 10 soruyu pas geçmemelidir.

ALES sınavına giren ve özellikle sözel alanda tercih yapmak isteyen yüksek lisans adayları sıklıkla bu soruyu yöneltmektedir. Buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü sözel puanıyla tercih yapmak isteyen bir birey Geometri yerine Temel Matematik çözmeyi tercih edebilir. Aynı zamanda bu durum sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için de geçerlidir. Ancak şöyle bir gerçek var ki geometri netleri de başarı puanını etkilemektedir. Bundan dolayı uzmanlar öğrencilerin çözebildiği kadar Geometri sorusu çözmelerini önermektedir.

Sitemizde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında pek çok içerik mevcut. Geçmiş yıllarda çıkmış ALES soruları ve ALES puan hesaplama için linklere tıklayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.