KYK Yurt Kayıtları Nasıl Yapılır?

KYK yurt kayıtları nasıl yapılır, yurt kaydı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hepsini bu sayfada paylaşacağız. KYK sonuç açıklama sayfasında “Yurt Kazandı” ibaresi görüyorsanız bir KYK yurduna kayıt hakkı kazandınız demektir.

Yurtlara kayıt hakkı kazanan öğrenciler kayıtlarını başvurularda olduğu gibi yine e-devlet üzerinden yapılacak. İlk yurt ücretinin ödenmesi de zorunlu. Şimdi gelin adım adım yurt kayıt işlemlerini inceleyelim.

Yurt Ücreti Ödemesi

Ziraat Bankası aracılığı ile ilk yurt ücretinin ödenmesi kayıt için gereklidir. Bu ücretin içerisinde depozito ücreti ve ilk 1 aylık yurt ücreti bulunur. Ziraat Bankası şubeleri ile ATM kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası KYK Ödeme Sayfası

Ayrıca Ziraat Bankası’ nın yurt ücreti ödemeleri için oluşturduğu kyk.ziraatbank.com.tr adresinden TC Kimlik Numaranız ile ödeme yapabilirsiniz.

Taahhütname Onayı Verilmesi

Dikkat, bu işlem oldukça önemlidir. Kazandım, parayı da yatırdım tamamdır diye düşünmeyin, taahhütname onayı vermeyenler ücreti yatırmış olsalar bile yurt haklarını kaybederler. Bu sebeple yurt ücretini yatırdıktan sonra e-devlet üzerinden KYK Yurt Öğrenci Taahhüt İşlemleri sayfasından onay veriniz.

E-devlet Üzerinden KYK Taahhütname Onaylama

Kayıt Tamamlandı

Korkmayın başka adım yok. Yurt ücretini ödediyseniz ve e-devlet üzerinden taahhütname onayını yaptıysanız işlemleriniz tamam. Herhangi bir evrak hazırlamanıza, bir yerlere gitmenize gerek yok.

Son ve en önemli uyarı: bu işlemleri yaparken özellikle de e-devleti kullanırken mobil uygulama/mobil cihaz kullanmayın. Bu işlemleri bilgisayarda güncel bir internet tarayıcı ile yapın. Bu uyarılarımızı dikkate almayan taahhütname mağdurlarının geçmiş yıllarda canları çok yandı.

Sonucunuzu öğrenmek için tıklayın!

Bunları da beğenebilirsin
Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.